Jakub Majmurek: władza wykorzystuje uroczystości do wzmocnienia swojego środowiska
Goście Polskiego Radia 24 komentowali w "Debacie poranka" czwartkową defiladę Wojska Polskiego. - Władza organizuje uroczystości państwowe, które wykorzystuje do wzmocnienia państwa i swojego środowiska politycznego, żadnego odkrycia nie czynimy - mówił Jakub Majmurek z "Sieci". Gośćmi Poslkiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski, publicysta i Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej".
2019-08-16, 10:11
Posłuchaj
Punktem wyjścia do debaty były opinie o defiladzie: Szczepan Twardoch mówił o "nacjonalistycznym cyrku polskim", szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna nazwał defiladę "piknikiem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości", a przedstawiciele obozu rządzącego przekonywali, że było to "godne upamiętnienie ważnej rocznicy i wspólne świętowanie Polaków".
Powiązany Artykuł
Wielka defilada w Katowicach. Oglądało ją około 200 tys. osób
Jakub Majmurek: defilada ma związek z rokiem kampanijnym
Jakub Majmurek powiedział, że jemu jest "najbliżej do dwóch pierwszych stwierdzeń". - Fakt, że defilada została zorganizowana w Katowicach ma związek z logiką kampanii wyborczej. Ma to też związek z rocznicą pierwszego powstwania śląskiego, ale nie ukrywajmy, jest to związane z rokiem kampanijnym, a woj. Śląskie, drugie najliczniejsze w Polsce będzie jego ważnym teatrem - przekonywał publicysta "Krytyki politycznej".
- Bez wątpienia dla PiS jest ważne to, by te wybory na Śląsku wygrać, by tam sobie zapewnić poparcie. Warszawa ma silne opozycyjne konotacje, a w Katowicach jest Piotr Uszok, który wygrał także z poparciem PiS. Trudno odmówić defiladzie kontekstu kampanii wyborczej - przekonywał Jakub Majmurek.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz
REKLAMA
Publicysta podkreślił, że "Szczepan Twardoch nie był odosobniony". – Jeśli przejrzymy głosy aktywistów śląskich, czy ludzi, poczuwających się do śląskości, to to było powszechne wrażenie. To było święto polskiej pamięci i próba ujęcia śląskiego wydarzenia – powstania - z punktu widzenia warszawskiej pamięci - mówił Jakub Majmurek.
Sławomir Jastrzębowski: Szczepan Twardoch obraził wielu Ślązaków
Słamowir Jastrzębowski podkreślił, że jego zdaniem "Szczepan Twardoch ma od dawna problemt z własną tożsamością narodową". - O ile pisarzem jest niezłym, to jego publicystyka jest kontrowersyna. Wczorajsza wypowiedź to właśnie wypowiedź człowieka, który nie wie dokładnie, czy jest Polakiem, czy pierwiastek niemiecki w jego duszy gra, czy śląski - mówił publicysta. - To, co napisał jest obraźliwe dla wielu ludzi i Ślązaków - dodał.
W jego ocenie, trudno byłoby odmówić defiladzie kontekstu kampanii wyborczej. - Obojętnie, gdzie by tę defiladę przenieść, to zawsze można powiedzieć, że defilada jest polityczna, bo w mieście X startuje Y - mówił Sławomir Jastrzębowski.
>>> [NASZ WYWIAD] 1920, czyli starcie cywilizacji. Bitwa, która ocaliła Polskę i Europę
REKLAMA
Publicysta ubolewał, że "Polacy nie potrafią się zjednoczyć wokół dumy ze swojego wojska, tego, że mamy fajne sojusze i znajdujemy się po właściwej stronie, po stronie NATO".
Jakub Maciejowski: ważne, z czym władza idzie na uroczystości
Jakub Maciejowski przypomniał, że Szczepan Twardoch zaczynał publicystykę jako konserwatysta. - Jego pierwsze utwory są takie "bogoojczyźniane". Warto wspomnieć o tym, że Szczepan Twardoch ma dwa oblicza i wybrał takie - mówił publicysta z "Sieci".
- Jeśli mówimy o kampanii wyborczej, to jest oczywiste, że władza organizuje uroczystości państwowe, które wykorzystuje do wzmocnienia państwa i swojego środowiska politycznego. Żadnego odkrycia nie czynimy - mówił Jakub Maciejowski. - Ważne jest, z czym ta władza idzie: być może władza lewicowa poszłaby może z marszem LGBT do Katowic, a władza konserwatywna poszła z uroczystościami państwowymi, defiladą wojskową i upamiętnieniem powstań śląskich - mówił publicysta.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Maciej Szopa: Siły Zbrojne RP inwestują w najlepszą technologię
REKLAMA
- To nie jest miejsce na dyskusje o historii Śląska, ale pamiętajmy, że Śląsk walczył o przynależność do Polski nie tylko w 1919 roku, ale też w XIX wieku opierał się germanizacji na różne sposoby. Dobrze, że polskie państwo podkreśla ten akcent i te korzenie Śląska - podkreślił Jakub Maciejowski.
W dalszej części "Debaty poranka" także o nadchodzących jesienią wyborach do Sejmu i Senatu. Zachęcamy do jej wysłuchania.
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Piotr Gociek
REKLAMA
Goście: - Sławomir Jastrzębowski (publicysta), Jakub Maciejowski ("Sieci"), Jakub Majmurek ("Krytyka polityczna")
Data emisji: 16.08.19
Godzina emisji: 8.06
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA