Fabryka Opla w Gliwicach będzie rozbudowana. Premier: to decyzja dobra dla całego regionu
Decyzja o budowie kolejnej fabryki jest bardzo dobra dla tego regionu. Chcemy, żeby tutaj ludzie znajdowali pracę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w działającej od ponad 20 lat fabryce Opla w Gliwicach. Zakład ma zostać rozbudowany, a koszt inwestycji to ponad miliard złotych. W Gliwicach będą powstawać m.in. samochody dostawcze.
2019-08-19, 12:08
Posłuchaj
- Premier odwiedził fabrykę Opla w Gliwicach
- Zakład ma zostać rozbudowany i produkować m.in. samochody dostawcze
- Premier: to dobra decyzja dla regionu
- Fabryka w Gliwicach działa od ponad 20 lat
Premier powiedział, że budowa nowego zakładu to szansa dla całego Śląska. Podkreślał przy tym znaczenie branży motoryzacyjnej dla polskiej gospodarki.
- Decyzja o budowie kolejnej fabryki jest bardzo dobra dla tego regionu. Chcemy, żeby tutaj ludzie znajdowali pracę. Przemysł samochodowy to ponad 15% polskiego eksportu. To bardzo ważna część całej gospodarki - mówił Mateusz Morawiecki.
Chcemy przyciągać inwestorów
Premier mówił też, że inwestycje, takie jak ta ze strony Opla w Gliwicach, mogą się przyczynić do poprawy ogólnego poziomu życia w Polsce. Chwalił też polskich pracowników fabryki.
- Jesteśmy w awangardzie rozwoju technologicznego całego świata. Jesteśmy przekonani, że przyciąganie inwestorów jest najlepszym kierunkiem dla wzbogacania się całego społeczeństwa - tworzą się dobrze zarabiające miejsca pracy - powiedział szef rządu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Mercedes zainwestuje 200 mln euro w zakład w Jaworze
Opel jest w Gliwicach od końca lat 90.
Decyzję o budowie fabryki w Gliwiciach amerykański koncern General Motors (ówczesny właściciel marki Opel - teraz jest nim francuski holding Peugeota) podjął w połowie lat 90. XX wieku. Fabryka, wówczas jedna z najnowocześniejszych na świecie, zaczęła funkcjonować w 1998 roku, choć pierwsi pracownicy zostali zatrudnieni rok wcześniej. Pierwszym samochodem, który zjechał z taśmy produkcyjnej, był Opel Astra Classic w kolorze białym.
W 2000 roku w fabryce pracowało już ponad dwa tysiące osób, a pięć lat później zakład przeszedł gruntowną rozbudowę. Powstawały tam tak popularne Ople jak Agila czy Astra II (i kolejne generacje tego modelu). Astry są tam produkowane do tej pory.
Obecnie w fabryce pracuje około 3 tysięcy osób, a sam zakład zajmuje 74 hektary. Zdecydowana większość, bo aż 95 procent produkcji trafia na eksport.
REKLAMA
Rozbudowa w planach
Na wiosnę francuski holding PSA poinformował, że planuje rozbudować fabrykę w Gliwicach i zwiększyć liczbę pracowników. Tym razem nacisk ma zostać położony na budowę samochodów dostawczych, znanych z katalogów Peugeota czy Citroena. Pierwsze takie auta mają zjechać z taśmy produkcyjnej w 2021 roku.
PolskieRadio24.pl, Twitter, IAR, md
Polecane
REKLAMA