Napieralski przejmuje inicjatywę. Kogo poprze?
Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział, że wykona telefon do szefów wszystkich klubów parlamentarnych, by zaprosić do "okrągłego stołu" w sprawie sytuacji w służbie zdrowia
2010-06-21, 14:48
"Zaproponowałem okrągły stół w sprawie służby zdrowia tak, aby każdy lider parlamentarnej frakcji przyszedł z ekspertami, żebyśmy mogli usiąść, już bez emocji wyborczych, tylko naprawdę rzetelnie się zastanowić właśnie w tym tygodniu" - powiedział Napieralski w poniedziałek dziennikarzom.
Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek wykona telefon w tej sprawie do szefów sejmowych klubów: PO, PiS i PSL. "Będę chciał porozmawiać z szefami klubów i zapytać ich jaki dzień jest dla nich najbardziej dogodny i na takie spotkanie zaprosić" - zaznaczył lider Sojuszu.
Powiedział również, że nie chce, aby "symbolem naprawy służby zdrowia w Polsce była sala sądowa i spory PiS z PO". "Służba zdrowia powinna być ponadkampanijna, ponadpartyjna. Powinniśmy bez żadnych emocji rozmawiać o tym. Każdy z nas rządził, każdy z nas miał z tym problemem do czynienia. Dzisiaj Polacy chcą, aby to było rozwiązane, a nie żebyśmy się o to kłócili. Chciałbym, aby spotkały się - po pierwsze siły parlamentarne, po drugie - liderzy partii parlamentarnych, bo to jest najważniejsze" - podkreślił Napieralski.
"Duża wspólnota elektoratu"
Sekretarz generalny Platformy Grzegorz Schetyna powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jest przeciwny "ofertom personalnym (dla Napieralskiego)". "To nie kwestia handlu, tylko pewnej wizji Polski. Musimy rozmawiać o tym, czy Napieralski, ale też ludzie, którzy na niego głosowali podzielają wizję Polski, którą prezentuje Komorowski i Platforma. O tym będziemy rozmawiać i nad tym będziemy się zastanawiać" - podkreślił szef klubu PO. Jak ocenił, wspólnota elektoratu Komorowskiego i Napieralskiego jest duża. "Tu będziemy szukać wspólnego mianownika" - podkreślił.
Schetyna dodał, że należy uszanować wynik Grzegorza Napieralskiego. "Trzeba się zastanowić dlaczego uzyskał taki dobry wynik, czy ludzie głosowali za Napieralskim, czy przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, jaki będzie ich wybór w II turze" - zaznaczył.
W opinii rzeczniczki sztabu Komorowskiego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wyborcy lewicy znajdą punkty wspólne w programie marszałka Sejmu i Napieralskiego. Jak oceniał, jest parę obszarów, w których lewica, jak i marszałek Komorowski mówią w ten sam sposób. "Warto znaleźć te punkty na ten temat porozmawiać i przekonać, że warto na niego (Komorowskiego) zagłosować" - uważa Kidawa-Błońska.
Zwróciła uwagę, że marszałek mówi już, że jest za stosowaniem i finansowaniem metody in vitro i pierwszy podjął dyskusję o wyjściu polskich wojsk z Afganistanu.
Będą rozmowy o "okrągłym stole"
Elżbieta Jakubiak ze sztabu Jarosława Kaczyńskiego pytana o ewentualne spotkanie z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim zapowiedziała, że będą rozmowy ws. kształtu "okrągłego stołu" w sprawie służby zdrowia, który zaproponował Napieralski.
Także rzecznik sztabu Kaczyńskiego Paweł Poncyljusz powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję na spotkanie z Napieralskim przy "okrągłym stole" w sprawie służby zdrowia.
Rzecznik PiS Adam Bielan zapowiadał, że kampania przed II turą będzie bardzo intensywna. "Zbieraliśmy siły na II turę, bo ona jest rozstrzygająca, wiadomo, że bardzo wiele osób podejmuje decyzje w ostatniej chwili, więc te ostatnie dni kampanii są bardzo ważne" - mówił
REKLAMA
Jak zaznaczył rzecznik, wyborcy Grzegorza Napieralskiego muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą monopolu jednej partii, czy chcą "pełnej władzy w rękach jednej partii"
to
REKLAMA