"Co to znaczy być wolnym człowiekiem". Zjazd Filozoficzny na KUL

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rusza jedenasty Zjazd Filozoficzny. Jak mówią jego organizatorzy, zjazd to dobra okazja do spotkania środowiska filozofów i dyskusji - nie tylko o zagadnieniach ważnych dla tej dziedziny nauki, ale też o sprawach uniwersalnych.

2019-09-09, 09:58

"Co to znaczy być wolnym człowiekiem". Zjazd Filozoficzny na KUL
Pomnik Sokratesa. Foto: solut_rai/ Pixabay

Posłuchaj

Ksiądz profesor Marek Słomka: zjazd będzie poświęcony tematom uniwersalnym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz profesor Marek Słomka powiedział, że program zjazdu obejmuje nie tylko tematy dla wąskiej grupy specjalistów, lecz także kwestie o charakterze uniwersalnym.

Powiązany Artykuł

arystoteles filozofia grecja rzeźba 1200.jpg
[KLUB TRÓJKI] Gdyby myśli wielkich filozofów się zmaterializowały…

Przystanki w pędzie życia

- W tym pędzie życia trudno sobie wyobrazić brak przystanków, by zapytać o podstawowe sprawy, którymi wszyscy żyjemy. O to, jak funkcjonować we współczesnym społeczeństwie, co to znaczy być wolnym człowiekiem, jakie są granice tej wolności, jak to sie przekłada na życie społeczno-gospodarcze. Te podstawowe problemy znajdą odzwierciedlenie w wykładach plenarnych - dodał.

W programie zjazdu przewidziano nie tylko konferencje naukowe, ale też panele dyskusyjne. Zaproszeni paneliści będą rozmawiali m.in. o etyce życia publicznego, filozofii w szkole, czy wybranych problemach teorii ekonomii w perspektywie filozoficznej. Odbędą się także sympozja specjalne, poświęcone związkom filozofii i religii, filozofiom wschodu, czy etyce biznesu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kongres naukowy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród gości prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jarosław Gowin

REKLAMA

Zjazd potrwa do soboty, a jego szczegółowy program dostępny jest pod internetowym adresem www.zjazdfilozoficzny.kul.pl.

Pierwszy zjazd - we Lwowie

Tradycję Polskich Zjazdów Filozoficznych zapoczątkowano w 1923 roku we Lwowie. Zajmowano się m.in. zagadnieniami logiki, historii filozofii, czy metafizyki, a wśród prelegentów znaleźli się m.in. Władysław Tatarkiewicz, Kazimierz Ajdukiewicz, czy Roman Ingarden. Zjazdy odbywały się do 1936 roku, po wojnie wróciły w 1977 roku. Tegoroczny zjazd jest jedenastym spotkaniem filozofów.

Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze