Utracony w czasie wojny obraz wrócił do Polski. Piotr Gliński: możemy spodziewać się kolejnych sukcesów
Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie" XIX-wiecznego malarza Marcina Zaleskiego. Obraz zaginął w czasie drugiej wojny światowej.
2019-09-09, 13:01
Posłuchaj
- Na stanie dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie znalazł się obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie"
- Obraz autorstwa Marcina Zaleskiego zaginął w czasie II wojny światowej, zdeponowano go w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu
- Prof. Piotr Gliński poinformował, że przedstawiciele resortu kultury poszukują dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny, m.in. w Rosji i w Niemczech
W uroczystym przekazaniu dzieła do zbiorów MNW uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzy Miziołek oraz prezes Stowarzyszenia "Przyjaciele MNW" Paweł Kastory. Od 10 września - w Galerii XIX wieku w Sali Klasycyzmu i Romantyzmu - praca Marcina Zaleskiego będzie dostępna dla zwiedzających.
Powiązany Artykuł
Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie
- Zawsze przy takiej okazji trzeba zacząć od podziękowań, dzięki którym w Polsce działa system odzyskiwania dzieł sztuki. To jest po prostu praca systemowa i systematyczna, praca dobrze zorganizowana, praca, która się opiera na profesjonalizmie bardzo wielu instytucji - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że obecnie jest prowadzonych ok. 80 wniosków restytucyjnych, więc - jak mówił minister kultury - "możemy spodziewać się kolejnych sukcesów".
"Nie ma dialogu z Rosją"
Wicepremier i minister kultury podkreślił, że przedstawiciele ministerstwa ciągle poszukują dzieł sztuki zrabowanych w Polsce w czasie wojny. Piotr Gliński dodał, że władze Rosji przez wiele lat nie rozpatrzyły polskich wniosków o zwrot takich dzieł.
- Złożyliśmy tam dziesięć wzorcowych wniosków restytucyjnych. Czekamy na odpowiedź już wiele lat. Swego czasu rozmawiałem nawet z przedstawicielami administracji Federacji Rosyjskiej na ten temat, ale tu nie ma dialogu - przyznał minister kultury.
REKLAMA
Wicepremier Gliński dodał, że w grudniu ubiegłego roku zaproponował szefowej niemieckiego Urzędu do spraw kultury opublikowanie wspólnego apelu do niemieckiego społeczeństwa i instytucji kultury. Miał on wzywać do spojrzenia na niemieckie zasoby kulturalne pod kątem tego, czy nie ma tam dzieł zagrabionych w czasie wojny. Apel do dziś nie został ogłoszony.
Dzieło zdeponowano w Wiedniu
Obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie" zaginął w czasie II wojny światowej. Najprawdopodobniej znajdował się w muzeum do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po jego upadku wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży, szabru lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i w Niemczech.
Losy dzieła Marcina Zaleskiego pozostawały nieznane do stycznia 2018 r., kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane, że obraz został zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Działania ministerstwa zmierzające do jego odzyskania wsparło Stowarzyszenie "Przyjaciele MNW".
bb
REKLAMA
REKLAMA