"Konfrontacje idei". Upadek I Rzeczpospolitej

- Literatura XVIII w. jest wyjątkowo interesująca, dotyczy moim zdaniem najważniejszego okresu historii nowożytnej. Rozgrywały się wówczas  wydarzenia rzutujące na naszą współczesność. To czas wielkiej batalii o Polskę – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bolecki, historyk, teoretyk literatury w Instytucie Badań Literacki w PAN.

2019-09-15, 09:01

"Konfrontacje idei". Upadek I Rzeczpospolitej
Fragment okładki książki "Chack" Włodzimierza Boleckiego. Foto: Wydawnictwo Literackie / mat. promocyjne

Posłuchaj

15.09.19 Konfrontacje idei. Powieść "Chack" Włodzimierza Boleckiego
+
Dodaj do playlisty

- Podstawowe pytanie, które przewija się przez ówczesną literaturę to kwestia tego czym jest Polska, jak jest i co z nią będzie. Kolejne epoki literackie te pytania odziedziczyły po oświeceniu. Jednak oświecenie w Polsce wyrasta nie z idei filozoficznej tylko z dramatycznej sytuacji państwa. Z jednej strony z potrzeby wielkiej reformy, pytań czym jest człowiek i społeczeństwo, z drugiej zaś z narastającej wielkiej tragedii jaką jest nieustanne zagrożenie zaborami.

Powiązany Artykuł

konstytucja 3 maja 1200.jpg
Konfrontacje idei. Konstytucja 3 maja i jej wpływ na Polskę

Polska drugiej połowy XVIII w wieku żyje w ciągłym zagrożeniu obecnością wojsk państwa ościennych, przede wszystkim rosyjskich. Od czasu wyboru Stanisława Augusta na tron mamy do czynienia z niesłychanie napiętą sytuacją polityczną – przypominał gość audycji.

Powieść "Chack" Włodzimierza Boleckiego opowiada o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack.

Chack, czyli Ignacy Chadźkiewicz vel Chodźkiewicz, istniał naprawdę. Wiedzieli o nim nawet Mickiewicz i Słowacki, ale z biegiem lat historia zapomniała o Chacku. A była to postać nietuzinkowa – uchodził za mistrza karcianych szulerów i polskiego Casanovę. Jak wieść niosła, był agentem targowiczan, carskiej Rosji, Francji.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

Rozmawiał Zdzisław Krasnodębski.

PR24/ka

___________________ 

REKLAMA

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 08:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej