"Nisztor Pyta". Propozycje PiS dla służby zdrowia
Na konwencji PiS we Włocławku prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Dr Bartosz Rydliński (UKSW) i Jakub Maciejewski "Sieci", zgadzają się, że służba zdrowia to chroniczny problem współczesnej Polski.
2019-09-19, 21:45
Posłuchaj
W czwartek odbyły się dwie konwencje Prawa i Sprawiedliwości, obie w woj. kujawsko-pomorskim (Bydgoszcz i Włocławek). Wśród zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się hasła dotyczące reformy służby zdrowia. - Realizujemy plan, który doprowadzi do tego, że w ciągu najbliższych kilku lat na służbę zdrowia będziemy mogli rocznie wydać 150-160 mld zł i to już naprawdę wystarczy - mówił prezes PiS.
"Życzę realizacji tych planów"
Dr Bartosz Rydliński (UKSW) przyznał, że "polska służba zdrowia jest chronicznie niedofinansowana". Wskazał, że "problemem dla lekarzy jest niska składka zdrowotna". - Miejmy na uwadze, że Polska nie wydaje wcale aż tak dużo. Na tle Niemiec, Francji, już nie mówiąc o państwach skandynawskich, wydajemy procentowo mniej - zaznaczył.
>>>[NISZTOR PYTA] Po konwencji PiS w Słupsku. Komentarze publicystów
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: Polska nie może być krajem taniej siły roboczej. To musi się skończyć
Realizacja obietnicy Jarosława Kaczyńskiego sprawiłaby, że służba zdrowia dysponowałaby ok. 50-60 mld zł więcej. Zdaniem dr. Bartosza Rydlińskiego nie naprawi to całkowicie sytuacji, ale "chociażby lekarze będą mieli w sprawie specjalistyki swobodniejszą ręką w wypisywaniu skierowań". - Każdy lekarz, który musi wypisać skierowanie na specjalistyczne badania, które bardzo dużo kosztują system, trzy razy się zastanawia - wyjaśnił i dodał, że "życz prezesowi PiS, żeby ten plan zrealizował".
"Nieszczelna" służba zdrowia
- Problem polega na tym, że służba zdrowia cieknie jak durszlak od 30 lat. To chroniczny problem III Rzeczpospolitej od samego początku - mówił Jakub Maciejewski ("Sieci"). Podkreślił, że to nie tylko kwestia nakładów z budżetu państwa, ale również "szczelności systemu".
W opinii publicysty "ustrój Polski nie do końca sprzyja centralizacji służby zdrowia". - Jeśli jest pewna decentralizacja w kraju, jeśli samorządy walczą o to, by to ich szpitale były najlepsze i miały najszersza ofertę, to czasami samorządy nie chcą, by szpital był wyspecjalizowany w czymś, co w skali efektywności bardziej by się opłacało - ocenił.
Powiązany Artykuł
Premier: obniżamy poziom, przy którym będzie ogłaszany alarm smogowy
Jakub Maciejewski przypomniał także o innym problemie służby zdrowia, czyli mafii lekowych. Jak powiedział "praprzyczyną" tego procederu była decyzja premier Ewy Kopacz, aby obniżyć marże dla aptek.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Piotr Nisztor.
Polskie Radio 24 / msze
------------------
REKLAMA
Data emisji: 19.09.2019
Godzina emisji: 20.17
REKLAMA