Piotr Andrzejewski: sędzia Igor Tuleja złamał kilka przepisów Konstytucji

- Jeżeli sędziowie mają wątpliwości co do zgodności ustawy z Konstytucją i z polskim porządkiem prawnym, muszą wyczerpać drogę skargi do Trybunału Konstytucyjnego polskiego - wyjaśniał w PR24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

2019-09-25, 20:00

Piotr Andrzejewski: sędzia Igor Tuleja złamał kilka przepisów Konstytucji
Piotr Andrzejewski . Foto: PR24

Posłuchaj

25.09.2019 Gość PR24: Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu
+
Dodaj do playlisty

Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne. Sądy żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych - wynika z opinii rzecznika generalnego TSUE.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Może się on nią kierować i tak się często dzieje, ale też może wydać inne orzeczenie. Opinia dotyczy pytań sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce w 2017 roku nowego systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Rzecznik generalny nie podzielił jednak w zawartych w tych pytaniach obaw sędziów co do tego nowego systemu.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne" - ocenił dziś rzecznik.

REKLAMA

Sędzia Tuleja złamał kilka przepisów Konstytucji

Opinię rzecznika generalnego TSUE omówił w PR 24 sędzia Piotr Andrzejewski. - Ta opinia oznacza w skrócie, że sędziowie zwracający się o interwencję do UE, kontestując wybory polskich sądów i polskiego parlamentu, przekroczyli dopuszczalne formy praworządności zarówno jeżeli chodzi o polską Konstytucję i polskie ustawy, ale też o Traktat lizboński i przepisy międzynarodowe - powiedział Piotr Andrzejewski.

Powiązany Artykuł

Marek Pęk 663.jpg
M. Pęk o opinii rzecznika generalnego TSUE: jesteśmy traktowani coraz poważniej

Jedno z pytań prejudycjalnych zadał sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie. Rozpatrując sprawę karną przesłał on do unijnego Trybunału Sprawiedliwości pytanie dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg.

Gość PR24 postawił tezę, że sędzia Tuleja złamał kilka przepisów konstytucji. Art. 176 i 178 konstytucji, który mówi, że sędziowie podlegają Konstytucji i ustawom. - Jeżeli sędziowie mają wątpliwości co do zgodności ustawy z Konstytucją i z polskim porządkiem prawnym, muszą wyczerpać drogę skargi do Trybunału Konstytucyjnego polskiego - przekonywał Piotr Andrzejewski.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

REKLAMA

Polskie Radio 24 /PAP/IAR/tb

* * *

Audycja: Temat Dnia/Gość PR24

Prowadzący: 

REKLAMA

Gość: Piotr Andrzejewski (członek Trybunału Stanu)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 15:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej