Rząd chce rozwiązywać problemy mieszkaniowe Polaków. Trzy lata programu Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus to jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w czasach, gdy był on jeszcze ministrem finansów. Chodzi o budowę dobrych jakościowo, ale zarazem przystępnych cenowo mieszkań dla Polaków. Pierwsze efekty działania programu już widać. Docelowo z Mieszkania+ ma powstawać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie.

2019-10-07, 12:54

Rząd chce rozwiązywać problemy mieszkaniowe Polaków. Trzy lata programu Mieszkanie Plus
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock
  • Program Mieszkanie Plus działa od blisko trzech lat
  • Do tej pory oddano do użytku 867 mieszkań z programu
  • Docelowo ma ich powstawać kilkadziesiąt tysięcy na rok
  • W tym roku program ma przyspieszyć

W naszym kraju jest około 14-15 milionów mieszkań. Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem dostępności mieszkań - jest ich u nas tylko 366 na 1000 mieszkańców. I właśnie naprzeciw problemom mieszkaniowym Polaków wyszedł rząd, ogłaszając realizację Mieszkania Plus.

Program został zainaugurowany w listopadzie 2016 roku w Katowicach. Program oferuje Polakom możliwość wynajmu mieszkań z opcją dojścia do własności.

- To szansa, aby mieć mieszkanie w krótkim czasie za cenę nieprzekraczającą możliwości finansowych osób ubiegających się o nie - mówiła w czasie inauguracji programu ówczesna premier Beata Szydło.


Powiązany Artykuł

Beata szydło pap 1200.jpg
Mieszkanie Plus: program oparty na trzech filarach. Rząd przedstawił jego założenia

Równolegle rząd realizuje powiązany z Mieszkaniem Plus program Mieszkanie na start, w ramach którego państwo oferuje dopłaty do czynszów dla osób, których nie stać na wynajem mieszkania. Ten program wystartował w pełni na początku tego roku, gdy pierwsze samorządy podpisały umowy na dopłaty.

REKLAMA

Mieszkanie Plus po trzech latach


Początkowe lata działania programu Mieszkanie Plus upłynęły głównie na zbieraniu dokumentacji i przygotowywaniu przyszłych inwestycji. Z tego też powodu pierwsze osiedle, powstałe dzięki programowi, zostało oddane do użytku dopiero w kwietniu 2018 roku w Siedleminie koło Jarocina. Powstał tam kompleks szeregowców, a stawka miesięcznego wynajmu wynosiła 11 złotych za metr kwadratowy.

Wkrótce jednak program zaczął przyspieszać i powstały mieszkania w Białej Podlaskiej, Gdyni czy Kępnie.

W tym roku znowelizowano też ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości (który jest "bankiem" gruntów dla Mieszkania Plus), która ma usprawnić proces przekazywania gruntów do KZN przez takie podmioty jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czy Agencja Mienia Wojskowego. Z kolei spółka BGK Nieruchomości, która realizuje inwestycje w ramach programu, przeszła pod skrzydła Polskiego Funduszu Rozwoju, co ma przyspieszyć przepływ informacji i dokumentów dzięki zgromadzeniu wszystkich spraw związanych z realizowaniem programu w jednej instytucji. 

REKLAMA

W ramach nowelizacji podwyższone też zostały limity dochodowe w programie Mieszkanie na start. Dzięki temu z programu dopłat do wynajmu będzie mogła skorzystać większa liczba osób.

I choć przedstawiciele władz przyznawali, że na razie program raczkuje, to ten rok i nadchodzące dwa lata mają być rokiem wyraźnego przyspieszenia Mieszkania Plus.


Powiązany Artykuł

shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
Mieszkanie Plus nabiera tempa. Prezes PFR: program się rozkręcił

- Po uzyskaniu całej dokumentacji i w momencie, gdy zaczniemy realizować inwestycje, których szczyt przypadnie na lata 2020-2022, będziemy w budowie mieli 30-40 tysięcy mieszkań rocznie - zadeklarował w sierpniu w radiowej Jedynce prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Jak zatem wygląda do tej pory realizacja programu? Spójrzmy na statystyki Mieszkania Plus.

REKLAMA

  • Do tej pory wybudowano 867 mieszkań
  • W budowie jest 1100 mieszkań
  • Koszty tegorocznych inwestycji to kilkanaście miliardów złotych
  • 18 tysięcy mieszkań jest w trakcie planowania przez architektów
  • 17,7 mieszkań jest w projektach, ws. których złożone zostały wnioski o inwestycyjne
  • 20,6 mieszkań w projektach analizowanych w ramach tzw. due dilligence
  • Grunty zgromadzone do tej pory w KZN dają szansę na budowę 63,4 tys mieszkań 

To statystyki, podawane na oficjalnej stronie programu. We wrześniu minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział w radiu RMF MF, że zadeklarował się, że pod koniec tego roku w budowie ma być 100 tysięcy mieszkań z programu

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej