Łukasz Szumowski: sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wykładzie inauguracyjnym rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powiedział o pracy lekarzy, że "sumienie jest niezwykle istotnym obszarem, gdzie stykają się wiedza, prawda i wiara". 

2019-10-20, 21:54

Łukasz Szumowski: sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy

Posłuchaj

Minister zdrowia na inauguracji roku akademickiego KUL (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się inauguracja roku akademickiego
  • Zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy
  • "Ufam, że KUL pozostanie (...) ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji" - napisał prezydent
  • Wkład inauguracyjny wygłosił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który powiedział, że: "sumienie jest niezwykle istotnym obszarem, gdzie stykają się wiedza, prawda i wiara"

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował w niedzielę nowy rok akademicki. Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości napisał, że ufa, iż uczelnia ta pozostanie "ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji". Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do pracy lekarzy mówił, że "sumienie ma niezwykle silne umocowanie".

Powiązany Artykuł

pomnik sokratesa filozofia wiedza free pixabay 1200.jpg

 Cenny wkład KUL

Prezydent Duda podkreślił, że uczeni związani z KUL-em wnoszą stale cenny wkład w polskie życie intelektualne.

"Z zainteresowaniem wsłuchuję się w państwa opinie dotyczące czy to prawa konstytucyjnego, teorii państwa i politologii, a także filozoficznych, antropologicznych i socjologicznych przemian, które dokonują się obecnie w Polsce i na całym świecie" - napisał Andrzej Duda w liście, który podczas uroczystości odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha

REKLAMA

"Ufam, że Katolicki Uniwersytet Lubelski pozostanie zgodnie ze swoją chlubną tradycją ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji nad węzłowymi problemami współczesności" – podkreślił prezydent.

Misja uniwersytetu

Rektor KUL-u, ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił, że uniwersytet katolicki ma misję budowania chrześcijańskiej cywilizacji, oprócz prowadzenia badań, rozwijania nauki, kształtowania inteligencji, upowszechniania wiedzy, działalności usługowej.

„Są różne sposoby potencjalnego partycypowania uniwersytetu w tworzeniu takiej kultury. Może on być opiekunem i strażnikiem prawdy, kulturowym laboratorium problemów mających fundamentalne znaczenie dla życia społecznego oraz kuźnią elit” – powiedział ks. Dębiński.

„Wbrew współczesnym modom intelektualnym uniwersytet ma trwać przy ideale pełnej prawdy i bronić prawdy przed ośmieszaniem, deformowaniem i mieszaniem z fałszem. (...) czyniąc prawdę celem działania i fundamentem etosu, uniwersytet ma być miejscem rzetelnej debaty, autentycznego dialogu i prawdziwej wspólnoty. (...) uniwersytet ma kształtować ludzi wyposażonych w kulturę intelektualną i moralną, zdolnych poprzez twórczy dialog przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich” – dodał rektor KUL-u.

REKLAMA

"Sumienie to nie tylko prywatny drogowskaz"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wykładzie inauguracyjnym „Wiedza. Prawda. Wiara” powiedział, że efekty rozważań nad zagadnieniami filozoficznymi, zgłębianymi na KUL, mają wpływ na nauki szczegółowe, takie jak medycyna, a także na życie codzienne ludzi. - Każdy z nas przy ograniczonych zdolnościach rozumu musi podejmować decyzje oparte o wiedzę, zgodnie ze swoim sumieniem – powiedział.

Szumowski podkreślił, że sumienie jest niezwykle istotnym obszarem, gdzie stykają się wiedza, prawda i wiara. - Sumienie to nie tylko prywatny drogowskaz każdego z nas, jak najczęściej je traktujemy, dlatego że sumienie ma niezwykle silne umocowanie w prawodawstwie polskim i nie tylko polskim. Sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy, potwierdził Trybunał Konstytucyjny, orzekając w pełnym składzie w 2014 r. Niesie to bardzo konkretne i bardzo realne implikacje do życia każdego z nas, życia pacjentów i dla funkcjonowania lekarzy – powiedział.

Powiązany Artykuł

kul-wejscie-glowne-663.jpg

Osiem wydziałów KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. Obecnie tworzy go osiem wydziałów (siedem w Lublinie i jeden w Stalowej Woli), zaś badania naukowe prowadzone są w ramach 20 instytutów. To nowy podział wynikający z wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Nowością też jest Szkoła Doktorska KUL.

Na uczelni studiuje ponad 10,5 tys. studentów, w tym 1,2 tys. doktorantów i 924 osób z zagranicy. Pierwszy rok rozpoczęło ponad 3,4 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców – najwięcej z Ukrainy i Białorusi. Po raz pierwszy na KUL-u są studenci z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.

REKLAMA

W tym roku na studia na KUL-u zgłosiło się ponad 4,6 tys. osób, 12 proc. więcej niż w ubiegłym. Kadra naukowo-dydaktyczna uniwersytetu liczy 970 osób, w tym 97 profesorów oraz 330 naukowców posiadających stopień doktora habilitowanego.

Nowa czytelnia

Podczas inauguracji otwarta została nowa Czytelnia Międzywydziałowa, zlokalizowana w Kolegium Jana Pawła II. Wkrótce ma rozpocząć się instalowanie systemów monitoringu w budynkach dydaktycznych uczelni, bibliotece, hali sportowej i akademikach.

Zaplanowane zostały prace, które umożliwią rozpoczęcie działalności Uniwersyteckiego Centrum Medialnego. Uczelnia uzyskała pozwolenie na rozpoczęcie studiów pielęgniarskich.

pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej