Ekspert: wyższe wpływy z CIT to efekt programów społecznych i konsumpcji
Wzrost wpływów z podatku CIT w odniesieniu do PKB nominalnego w Polsce w latach 2016-2018 pozostał na poziomie niższym od średniej państw członkowskich OECD. Był on spowodowany głównie poprawą koniunktury gospodarczej, a nie działaniami uszczelniającymi - to niektóre z wniosków zawartych w raporcie Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.
2019-10-23, 14:03
Posłuchaj
Jeden z autorów publikacji i kierownik CASP profesor SGH Dominik Gajewski wyjaśnił, że zwiększone wpływy z CIT to między innymi efekt wprowadzonych programów społecznych, jak na przykład 500 plus. - Pobudzało to wydatki konsumpcyjne, co się przełożyło również na przedsiębiorstwa, które z tego pośrednio czerpią zysk - ocenił ekspert.
Zdecydowała konsumpcja
Według raportu wzrost wpływów z CIT w badanym okresie został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji.
Podmioty krajowe, które w latach 2016-2018 wykazały największy podatek CIT, dostarczają usługi finansowe (w tym bankowe), prowadzą działalność produkcyjną w branży paliwowej i energetycznej. Natomiast zagraniczne, poza usługami finansowymi, działają w obszarze produkcji półproduktów (w tym w sektorze motoryzacyjnym), w branży towarów szybko zbywalnych oraz sieci handlowych.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rząd chce zmniejszyć podatki najmniejszym firmom. Obniży CIT z 15 do 9 procent
Większe zainteresowanie kredytami
- Warto zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z największymi podatnikami CIT, jeśli chodzi o duże grupy kapitałowe i oczywiście spółki Skarbu Państwa. Pojawiają się również podmioty z udziałem zagranicznym, na przykład banki, które też są beneficjentem tej koniunktury - powiedział Dominik Gajewski. Wskazał, że banki odnotowują zwiększone zainteresowanie kredytami hipotetycznymi, czy innymi usługami finansowymi.
Według eksperta, po uszczelnieniu VAT rząd powinien skupić się na poprawie ściągalności CIT. - Mamy realne szanse na o wiele większą zwyżkę tego podatku, jeżeli wprowadzimy systemowe rozwiązania, bo wciąż jesteśmy przed tym wyzwaniem - uważa profesor SGH.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Walka z wyłudzeniami VAT: split payment wyjmuje pieniądze z rąk oszustów VAT
Jak bardziej uszczelnić CIT?
Jak dodał - do uszczelnienia CIT należy wykorzystać inne narzędzia niż w przypadku VAT. Ze względu na możliwość transferowania zysków międzynarodowych korporacji do rajów podatkowych działania te powinny być skoordynowane w całej Unii Europejskiej.
Z wynikami raportu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH nie zgadza się Ministerstwo Finansów.
- Wbrew tezie tego raportu podatek CIT jest uszczelniany z sukcesem od ponad 3 lat - mówił w radiowej Jedynce Maciej Żukowski z departamentu podatków dochodowych MF.
Jak dodał - uszczelnienia podatku CIT w Polsce prowadzone są na bieżąco.
W 2018 roku w Polsce podatek CIT stanowił blisko 11 procent całkowitych wpływów podatkowych do budżetu państwa wynoszących 413 mld zł. Łącznie podatnicy CIT zapłacili ponad 44 mld zł.
IAR, "Jedynka", PolskieRadio 24, akg