M. Marszewski: nagroda dla Tohtiego zwraca uwagę świata na problemy Ujgurów

- Przyznanie Ilhamowi Tohtiemu nagrody im. Sacharowa daje szansę na naświetlenie prześladowań Ujgurów w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich. W jego ocenie, "sprawa prześladowań mniejszości ujgurskiej jest nagłaśniana jako ważna dla Zachodu".

2019-10-25, 21:37

M. Marszewski: nagroda dla Tohtiego zwraca uwagę świata na problemy Ujgurów

Posłuchaj

[25.10.19] Mariusz Maszewski: nagroda im. Sacharowa pomoże zwrócić uwagę na prześladowania Ujgurów ("Magazyn Europejski"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 komentował przyznanie nagrody im. Andrieja Sacharowa dla ujgurskiego działacza na rzecz praw człowieka Ilhama Tohtiego. Ujgurzy są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin represjom, a sam laureat odbywa obecnie wyrok dożywocia.

Powiązany Artykuł

Turcja Syria 1200 F.jpg
Europosłowie żądają sankcji na Turcję za operację wojskową w Syrii

- Tohti był wybitnym ekonomistą, profesorem Uniwersytetu, ale  punktu widzenia górskich opozycjonistów, raczej był lojalistą i badaczem gospodarki. Urodził się w Xinjiangu, niedaleko granicy z Kirgistanem. To największa prowincja chińska zamieszkania w dużej mierze przez mniejszości muzułmańskie - mówił Mariusz Maszewski.

Represje od czasu rozpadu ZSRR

- Ujgurzy byli represjonowani, z przerwami, od momentu rozpadu Związku Radzieckiego, bo rząd chiński bał się, że prowincja Xinjiang, podobna pod wieloma względami do pozostałych państw środkowo-azjatyckich, dołączy jako szósty "stan", jako jakiś "ujgurstan" - zauważył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Walczy o prawa Ujgurów w Chinach. Otrzymał nagrodę Sacharowa

REKLAMA

- Od 2014 roku sytuacja zaczyna przypominać dystopię - najnowsze technologie rozpoznawania twarzy, śledzenia ludzi, robienia katalogu osób podejrzanych, masowa reedukacja - to wszystko było efektem dyrektywy, by sytuację w Xinjiangu jakoś rozwiązać - podkreślił Mariusz Marszewski. - To jest szokujące nawet dla zagranicznych podróżników - dodał.

- To jest związane z całością polityki chińskiej. To nie jest skierowane jedynie przeciwko Ujgurom - zaznaczył Mariusz Marszewski.

Sprawa ważna dla Zachodu

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że sprawa prześladowań mniejszości ujgurskiej jest nagłaśniana jako ważna dla Zachodu. - Świat muzułmański przechodzi do porządku dziennego nad represjonowaniem Muzułmanów, z uwagi na znakomite kontakty biznesowe i kredyty chińskie - mówił Mariusz Marszewski.

Jak podkreślił, przyznanie Tohtiemu nagrody Sacharowa "jest szansą na naświetlenie prześladowań Ujgurów w Europie". - Kraje azjatyckie zwracają uwagę, że dla nich ważne są wartości społeczne i prawa socjalne, że niemożliwe jest zapewnienie praw ekonomicznych bez zapewnienia praw socjalnych. Europa mówi, że zrobiono w Chinach dużo dla wyciągnięcia ludzi z biedy, dla godnego życia i to jest element tego azjatyckiego rozumienia praw człowieka, ale dużo trzeba zrobić w sprawach politycznych - podkreślił Mariusz Marszewski.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Oleh Sencow apeluje: nie wierzcie władzom na Kremlu

W pierwszej części "Magazynu Europejskiego", Michał Strzałkowski opowiadał o rezolucji Parlamentu Europejskiego, wzywającej władze Turcji do wstrzymania działań wojennych na obszarze Syrii, oraz wycofanie żołnierzy z terytorium tego kraju. Wyrażono w niej także głębokie zaniepokojenie doniesieniami o możliwości użycia przez Turków broni chemicznej, oraz solidarność z Kurdami.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Magazyn europejski"

REKLAMA

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Goście: Michał Strzałkowski (Polskie Radio 24), Mariusz Marszewski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 25.10.19

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej