Jordania: ważna decyzja króla ws. terenów wydzierżawionych Izraelowi

Król Jordanii Abdullah II ogłosił w niedzielę, że jego kraj ponownie przejmuje "pełną suwerenność" nad dwoma obszarami wzdłuż granicy z Izraelem, wydzierżawionymi temu krajowi w 1994 r.

2019-11-10, 21:01

Jordania: ważna decyzja króla ws. terenów wydzierżawionych Izraelowi

- Dziś ogłaszam wygaśnięcie aneksów do traktatu pokojowego dotyczących Ghumaru i Baquory oraz nałożenie pełnej suwerenności Jordanii nad każdym kawałkiem tych terenów - powiedział król, przemawiając przed parlamentem.

Powiązany Artykuł

jerozolima 1200 free.jpg
Izraelska policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie

Już w ubiegłym roku monarcha informował, że nie będzie odnawiał umowy dzierżawy obszarów rolnych, na których strona izraelska ma pewne prawa zgodnie z traktatem pokojowym z 1994 r. Rząd Izraela liczył jednak, że uda się wynegocjować z władzami jordańskimi przedłużenie dzierżawy.

Rolnicy będą potrzebowali wiz

Na mocy traktatu pokojowego Izrael zachował prywatną własność ziemską oraz specjalne prawa przejazdu w rejonie Baquory (po hebrajsku Naharajim) w północno-zachodniej części królestwa i w rejonie Ghumar (po hebrajsku Cofar) na południu. Dzierżawa obejmowała ok. 405 hektarów terenów rolniczych (Ghumar), a także niewielki obszar znany jako "Wyspa Pokoju" w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego (Baquora), który był popularnym wśród mieszkańców Izraela celem wycieczek turystycznych.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jordania i Syria porozumiały się w sprawie ponownego otwarcia granicy

REKLAMA

Resorty spraw zagranicznych obu państw ogłosiły, że izraelscy rolnicy będą mogli w tym sezonie zebrać zbiory w Ghumarze oraz że Jordania będzie respektować prywatne prawa własności w rejonie Baquory.

Jednocześnie strona jordańska podkreśliła, że aby przejść przez przejścia graniczne od teraz rolnicy będą potrzebowali wiz. Dotychczas mogli wchodzić na te obszary swobodnie.

Powiązany Artykuł

Abdullah II Benjamin Netanjahu 1200.jpg
Bliski Wschód. Kończy się ważna umowa między Jordanią a Izraelem

"Izrael ubolewa nad decyzją Jordanii o wypowiedzeniu aneksów" do traktatu - dodało z kolei izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Relacje izraelsko-jordańskie coraz gorsze

Agencja Associated Press podkreśla, że krok ten, to kolejny problem w stosunkach dwustronnych, które choć z dużą dozą optymizmu zapoczątkowane traktatem, stale się pogarszają. Dokument jest jednym z dwóch - poza Egiptem - traktatów pokojowych zawartych między Izraelem a państwem arabskim. To porozumienie izraelsko-jordańskie jest strategicznie istotne dla obu krajów - pisze AP - ponieważ utrzymuje ścisłą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i projektów ekonomicznych.

REKLAMA

Jednak w relacjach tych rosną napięcia ze względu na politykę Izraela na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i we wschodniej Jerozolimie. Jednocześnie w Jordanii - gdzie prawdopodobnie ponad połowę populacji stanowią uchodźcy z Palestyny bądź ich potomkowie - opinia publiczna wciąż jest wyraźnie przeciwna normalizacji stosunków z Izraelem.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej