Grzegorz Górski: rozwiązania w naszym systemie prawnym, mają zły charakter
- Rozwiązania obecne w naszym systemie prawnym, mają bardzo zły charakter. To hybryda, która jest zaprzeczeniem klasycznego trójpodziału władzy. Została stworzona przestrzeń, zwłaszcza dla sądownictwa, takiej wyizolowanej kasty, której w żadnym innym cywilizowanym systemie nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik prof. Grzegorz Górski prawnik.
2019-11-17, 16:57
Posłuchaj
Gość PR24 wiele lat badał funkcjonowanie m.in. amerykańskiego modelu prawa. W odniesieniu do swoich naukowych poszukiwań, mówił w PR24 o potrzebie zreformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.
- To co obserwujemy w Polsce, to dowód na to, jak ludzie łatwo, w złym systemie, mogą się wyalienować. Mają świadomość, że żadne kontrole i żadne konsekwencje nie dotykają ich decyzji - stwierdził prof. Grzegorz Górski.
Gość audycji Małgorzaty Raczyńskiej - Weinsberg ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1985 roku, a w 1988 roku na tym samym uniwersytecie uzyskał stopień doktora nauk prawnych. W 1996 roku na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Od 1994 roku pracuje na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od 1998 roku jest profesorem tego Uniwersytetu. Praktykę adwokacka prowadzi od 2005 roku.
Przyjaźnie z czasów PC przetrwały lata
W PR24 mówił o swoim rozwoju duchowym i zawodowym. Wspominał lata studiów w Toruniu, czas studenckich strajków w 1981 roku, działalność w NZS, a także wyjaśnił, dlaczego wstąpił w roku 1990 do Porozumienia Centrum.
REKLAMA
- To było duże wyróżnieni. Przebywałem blisko ówczesnych liderów. Przyjaźnie przetrwały lata. Widziałem w PC tę nadzieję na organizację przestrzeni ideowej, która z mojego punktu widzenia była najważniejsza. Chrześcijańsko-demokratyczna w tym rozumieniu historycznym. To, z czym dzisiaj, w wymiarze europejskim się to kojarzy, jest dalekie od tego, co sam myślę i do dzisiaj reprezentuję - powiedział prof. Grzegorz Górski.
Pytany o swój charakter i doświadczenia płynące z lat spędzonych w służbie publicznej stwierdził, że ten czas "uczy pokory".
- Nie lubię płynąć z wiatrem, a praca naukowa nauczyła mnie krytycyzmu. Wszczepiono mi aksjomat, że trzeba być człowiekiem krytycznym, nie należy podchodzić do sytuacji jak do prawd objawionych. W życiu publicznym to podejście często wiodło mnie do wielu różnych problemów - wyjawił Grzegorz Górski. - Bycie nadmiernie krytycznym, funkcjonując w różnych środowiskach, to nie jest cecha specjalnie pożądana - dodał.
Powiązany Artykuł
![Paweł Lisiecki 1200.JPG](http://static.prsa.pl/images/b38c14a4-4096-49fc-9fbc-a71352f94fb2.jpg)
Paweł Lisiecki (PiS): reforma sądownictwa to nasz punkt honoru
W audycji także o tym, kim są sędziowie polskich sądów. Gość mówił także o swoim szczęśliwym małżeństwie z 36 letnim stażem oraz dzieciach, które również zajmują się prawem.
REKLAMA
***
Prof. Grzegorz Górski jest autorem ponad 150 publikacji naukowych – książek, artykułów i recenzji. Opracowywał opinie prawne dla Sejmu i Senatu RP, dla Centralnego Urzędu Planowania oraz wielu placówek naukowych. Grzegorz Górski oprócz pracy naukowej pełnił również ważne funkcje w administracji publicznej (m.in. w latach 1991-1992 był podsekretarzem stanu w Urzędzie Rady Ministrów). W latach 2004 – 2007 był rektorem Szkoły Wyższej Warszawskiej – Collegium Varsoviense.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycja: "Nieznani znani 24"
REKLAMA
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Grzegorz Górski
Data emisji: 17.11.19
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA
PR24/tb
REKLAMA