Eksperci: ulgi podatkowe na inwestycje i uruchomienie oszczędności Polaków to wyzwania dla nowego rządu
- Uporządkowanie prawa w tym podatkowego, kolejne ulgi podatkowe dla firm, uruchomienie oszczędności Polaków na potrzeby inwestycji infrastrukturalnych państwa – takich działań oczekiwali od nowego rządu jeszcze przez exposé premiera eksperci audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
2019-11-19, 14:55
Posłuchaj
- Z diagnozy co się nie udało, należy wyciągnąć wnioski i dokonać zmian. Te zaś powinny dotyczyć polskiego prawa, systemu podatkowego, który jest przedostatni w Unii Europejskiej, gorszy ma tylko Francja. Bez tego uzyskanie celu, jakim jest stworzenie państwa dobrobytu, będzie nieosiągalne – mówił Andrzej Sadowski. W jego opinii mamy doskonałych fachowców, nowoczesne linie produkcyjne, ale rozwiązania instytucjonalno-prawne są wciąż niewystarczające.
Gość audycji "Rządy Pieniądza" wskazywał na potrzebę stabilizacji systemu podatkowego. Mówił też o możliwości przyjęcia dwóch stawek VAT i usunięcia ponad 1,5 mln stron przepisów i interpretacji podatkowych.
Andrzej Sadowski przypomniał o publicznym liście zastawnym, który mógłby uruchomić oszczędności Polaków. Zauważył, że nasi rodacy mają coraz więcej "zaskórniaków" i to właśnie one mogłyby zasilić wielkie państwowe inwestycje, tak jak przed wojną. Za konieczne uznał też uruchomienie miliardów zgromadzonych na kontach firm i przeznaczenie ich na inwestycje.
Jak uruchomić kapitał krajowy ?
- Środki europejskie będą coraz mniejsze i budowanie na nich rozwoju infrastruktury jest nieosiągalne – oceniał Andrzej Sadowski. Dlatego, jego zdaniem, rząd musi sięgnąć po źródła wewnętrzne, a tymi są bez wątpienia oszczędności obywateli, także przedsiębiorców.
REKLAMA
W opinii Piotra Araka dobrym rozwiązaniem, które mogłoby zachęcić firmy do oszczędzania, byłaby np. ulga inwestycyjna w CIT. Chodzi o rozwiązanie występujące w Estonii.
Reforma fiskusa potrzeba od zaraz
- W 1999 r. przeprowadzono w Estonii reformę systemu podatkowego (…). Przedsiębiorcy mogą reinwestować kapitał, który im zostaje do momentu pojawienia się dywidendy. To rozwiązanie wprowadzone jest w tym roku też na Łotwie, czy w Gruzji. Podobne jest w Niemczech, więc nie jest prawdą, że z tego rozwiązania skorzystają tylko małe kraje lub takie, które nie mają długiej tradycji własnego systemu podatkowego – wyjaśniał Piotr Arak.
- Ale są takie obszary, w których Polska już ma innowacyjne rozwiązania podatkowe. Jesteśmy np. jednym z 5 krajów Unii Europejskiej, w których występuje liniowy PIT dla jednoosobowej działalności gospodarczej. W większości krajów jest progresja (…). Nasze rozwiązanie jest prostsze i zachęca do zakładania jednoosobowych działalności – mówił gość "Rządów Pieniądza".
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Gospodynią programu była Anna Grabowska.
PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW
REKLAMA