Maciej Rosalak: w Powstaniu Styczniowym trzy narody walczyły z uciskiem ze Wschodu
- Rząd narodowy wezwał w swojej odezwie Polaków, Litwinów i Rusinów do walki pod wodzą polskiego rządu narodowego pod sztandarem Orła Białego, Pogoni i Archanioła Michała – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak (Historia Do Rzeczy).
2019-11-22, 09:01
Posłuchaj
W piątek 22 listopada w Wilnie uroczyście pochowani zostaną przywódcy Powstania Styczniowego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego Wincenty Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski oraz 18 żołnierzy – uczestników powstania. Wszyscy zostali straceni przez rosyjskich zaborców w latach 1863-1864 na wileńskim placu Łukiskim.
Powiązany Artykuł
Prezydent w Wilnie: ta uroczystość pokazuje siłę naszej pamięci historycznej
Maciej Rosalak przypominał o wspólnej historii mieszkańców Kresów. - Bardzo często mówiąc o historii dziejącej się na kresach mówimy o historii Polski, o polskich armiach, władcach czy miastach. Tymczasem to była Rzeczpospolita wielu narodów, w samej nazwie mowa o dwojgu, natomiast dominujące były trzy narody, poza Polakami i Litwinami oczywiście Rusini. To wszystko widzimy właśnie w Powstaniu styczniowym – mówił historyk.
- Te trzy narody walczyły z uciskiem, który szedł ze Wschodu, z Moskwą. Walka miała wielowiekową tradycje, już od trzech czy czterech wieków państwo polsko-litewsko-ruskie walczyło z Księstwem Moskiewskim, które zamieniło się w carstwo, rozszerzyło swoje posiadłości i chciało rosnąć za Zachodzie - tłumaczył gość audycji.
Szczątki uczestników i przywódców Powstania Styczniowego (1863-1864) zostały odnalezione przez archeologów w 2017 roku na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, w Wilnie. Wśród odnalezionych są: Wincenty Konstanty Kalinowski - przywódca powstania na Litwie oraz dowódca powstańczych oddziałów na Żmudzi - Zygmunt Sierakowski. Ich tożsamość potwierdzono przy zastosowaniu badań medycznych, antropologicznych i genetycznych. Wiadomo jednak, że na Górze Zamkowej zostało pochowanych 21 osób. Dotychczas nie udało się odnaleźć szczątków księdza Stanisława Iszory.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
Rozmawiał Michał Rachoń.
Polskie Radio 24/ka/IAR/PAP
---------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 22.11.2019
Godzina emisji: 10:09
REKLAMA