"Hamlet" w reż. Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Słowackiego
W najnowszej odsłonie audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" rozmowa o najnowszej premierze Teatru Słowackiego - spektaklu "Hamlet" na podstawie tragedii Williama Szekspira i "Studium o Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego. Mija 112 lat od śmierci Wyspiańskiego dlatego porozmawialiśmy również o jego twórczości, uwagach do Hamleta zawartych w słynnym "Studium" oraz o pracy nad spektaklem.
2019-12-03, 13:30
Posłuchaj
Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu, w odniesieniu do "Studium o Hamlecie", będącego jednym z fundamentów polskiego teatru, podkreślił, że najbardziej w tym utworze spodobał mu się "brak przepisu na Hamleta".
- Jest tam również pewien rodzaj osobistego tonu, do którego namawia Wyspiański. Poza doszukiwaniem się sensów ukrytych w tej publikacji należy pamiętać, że była ona tworzona w gorączce i rozwibrowaniu wewnętrznym, niemalże halucynogennym, autora. W "Hamlecie" trzeba odnaleźć się z własnym "ja", z własną historią i emocjami. To właśnie przyświecało mi jako twórcy tego spektaklu - podkreślił Bartosz Szydłowski.
Powiązany Artykuł
"Niepodlegli" w reż. Piotra Ratajczaka w Akademii Teatralnej w Warszawie
Zwierciadło rzeczywistości
Prof. Piotr Augustyniak, autor adaptacji, podkreślił, że w trakcie prac nad spektaklem jednym z założeń było potraktowanie tekstu Szekspira jako zwierciadła naszej rzeczywistości. Dodał również, że celem nie było to, by inscenizować "Studium o Hamlecie".
REKLAMA
- Jednak przez ostatnie cztery lata zrealizowaliśmy w Teatrze Słowackiego projekty związane z twórczością Wyspiańskiego. Dzięki temu była w nas duża wolność, gdy zaczęliśmy prace nad "Hamletem". Nie musieliśmy szukać gwałtownie konkretnych idei, bo można powiedzieć, że Wyspiański jest już w naszym krwioobiegu i pomaga nam "czytać" "Hamleta". Było to bardzo fajne doświadczenie – przyznał rozmówca Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
"Wilq Superbohater" w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim
Głębokie studia nad Szekspirem i Wyspiańskim
"Przez ostatni rok spędziliśmy dużo czasu na czytaniu >>Hamleta<<, a także pracy Wyspiańskiego. Były to bardzo pogłębione studia" - podkreślił prof. Piotr Augustyniak. - Można powiedzieć, że był to proces quasi-seminaryjny. Szukaliśmy pewnych kluczy. Gdy weszliśmy w etap realizacyjny, dało to nam również duży napęd, pomoc i swobodę - dodał.
Więcej na temat spektaklu "Hamlet" w całym nagraniu. Zapraszamy do jego wysłuchania.
Audycję prowadził Tomasz Domagała.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
-----------------------------------------
Data emisji: 30.11.2019
Godzina emisji: 22.06
Polecane
REKLAMA