Wojciech Jakóbik: Zielony Ład dla Europy może kosztować nawet 260 mld euro rocznie
- Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitny plan dotyczący polityki klimatycznej. Żeby przy kuracji wynikającej z nowego Zielonego Ładu pacjent nie umarł, trzeba będzie przeznaczyć określone fundusze na łagodzenie skutków społecznych zmian - powiedział Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Do tematu odniósł się również Jakub Wiech z portalu Defence24.pl
2019-12-12, 13:56
Posłuchaj
- Program zaproponowany przez Komisję Europejską to pewnego rodzaju rewolucja, którą popierają kraje Europy Zachodniej. Są tam bogate społeczeństwa mogące sobie pozwolić na to, by myśleć o wykorzystywaniu pieniędzy nie tylko na bieżące wydatki, ale również do szczytnych celów jak walka ze zmianami klimatu. To również bardzo ambitny projekt, który rocznie ma kosztować nawet 260 mld euro - wskazał Wojciech Jakóbik.
Powiązany Artykuł
KE chce, by fundusz, który pomoże w dekarbonizacji, wyniósł 100 mld euro
Fundusze na złagodzenie skutków transformacji
Wojciech Jakóbik podkreślił, że realizacja założeń polityki klimatycznej będzie wymagała określonych funduszy łagodzących skutki społecznych zmian, szczególnie w krajach Europy Wschodniej.
- Państwa obawiające się ambicji Komisji Europejskiej walczą podczas spotkania Rady Unii Europejskiej o jak największe środki kompensujące zmiany. Warto zaznaczyć, że nie tylko górnictwo, ale cały przemysł ciężki zostanie dotknięty polityką, która zdecydowanie wykracza poza energetykę – dodał ekspert.
REKLAMA
Kot w worku?
Do 2027 roku na fundusz sprawiedliwej transformacji Komisja Europejska miałaby przeznaczyć 100 mld euro. Wojciech Jakóbik ocenił, że jest wielką niewiadomą, co ostatecznie stanie się z tą kwotą.
- Państwa członkowskie mogą obawiać się kota w worku, zgadzania się na cel neutralności politycznej bez nowych konkretów. Komisja Europejska nie definiuje także czy po 2027 roku nadal będzie wspierać transformację energetyczną tak, by była sprawiedliwa – stwierdził.
Nacisk na konkretne zmiany
Powiązany Artykuł
Dr Grzegorz Gil: niektóre państwa dają Polsce argumenty w kwestii polityki klimatycznej
Jak podkreślił Wojciech Jakóbik, są pewne grupy interesu, reprezentowane przez firmy promujące odnawialne źródła energii, które naciskają na konkretne zmiany. – To właśnie te grupy doprowadziły do stworzenia Zielonego Ładu. (…) Sama Komisja Europejska chciałaby, żeby nawet 1/4 budżetu została związana z celami klimatycznymi - powiedział Wojciech Jakóbik.
Założenia unijnej polityki
Unijna gospodarka neutralna pod względem emisji CO2 oznacza, że będzie tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych. W marcu przyszłego roku ma być już gotowy konkretny projekt prawa klimatycznego, który pomoże w realizacji zamierzonego celu.
REKLAMA
To także wymusi większe niż dotychczas ustalone limity redukcyjne gazów cieplarnianych w 2030. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 proc. do co najmniej 50, ale z zamiarem osiągnięcia 55 procent.
Zapraszamy również do wysłuchania komentarza Jakuba Wiecha.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Jakóbik
Data emisji: 12.12.2019
Godzina emisji: 11.35, 12.34
REKLAMA
db/IAR
Polecane
REKLAMA