Episkopat Polski: rozważymy na najbliższej Konferencji wprowadzenie płatności zbliżeniowych we wszystkich kościołach
Już co 10-ty Polak zrezygnował z korzysta z gotówki, a Polska znajduje się wśród liderów płatności zbliżeniowych w Europie. Czy wkrótce powszechnie będzie możliwe płacenie "na tacę" we wszystkich kościołach ? Dziś w południe w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski odbyła się debata zorganizowana przez KAI i Fundację Polska Bezgotówkowa, którą zrelacjonował dla radiowej Jedynki Tomasz Matusiak.
2019-12-13, 17:00
Posłuchaj
- Episkopat Polski zastanawia się nad ogólnokrajowym wprowadzeniem płatności mobilnych w kościołach
- Terminale płatnicze są coraz bardziej powszechne w kościołach różnych wyznań na Zachodzie
- "Na tacę" można płacić kartą w wielu miejscach naszego kraju: w Częstochowie, Warszawie, Gdańsku, Lipe i Tykocinie.
- Nowy minister finansów Tadeusz Kościński zachęca polski Kościół do korzystania z obrotu bezgotówkowego
Pierwszymi Kościołami, które zdecydowały się wprowadzić terminal, były wspólnoty religijne za granicą. We Włoszech, w katedrze w Turynie, terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, aby w szczycie turystycznym przetestować ich praktyczne działanie. Na Wyspach Brytyjskich Kościół Anglikański wprowadził terminale zbliżeniowe do 16 tys. parafii.
Terminale w polskich kościołach
W Polsce terminale działają w kościołach, głównie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, czy Częstochowa, ale również w małych miejscowościach jak Lipe koło Kalisza, czy Tykocin na Podlasiu. Minister finansów, Tadeusz Kościński, zachęca do używania kart płatniczych, również w kościele jeżeli będzie to możliwe. Jego zdaniem to najbezpieczniejsza forma płatności.
Propozycja zainstalowania terminali we wszystkich polskich kościołach zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski mówi abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Fundacja chce pomóc parafiom
Terminal bardzo dobrze sprawdza się w parafiach, które zdecydowały się go wprowadzić podkreśla Mieczysław Groszek prezes fundacji "Polska Bezgotówkowa", która zainstalowała m.in. parafia w Tykocinie na Podlasiu. - Urządzenie jest stacjonarne, korzystamy z niego w kancelarii parafialnej i zakrystii- powiedział ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.
REKLAMA
W ramach "Programu Polska Bezgotówkowa", każda parafia może liczyć na wsparcie fundacji: 12 miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, oraz brak opłat za transakcje i instalację urządzenia. Z raportu "Finanse Kościoła katolickiego w Polsce", Katolickiej Agencji Informacyjnej wynika, że w 80 proc. Kościół w Polsce utrzymuje się z ofiar wiernych. Dochody z tacy są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu Polski.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Jej autorem był Tomasz Matusiak
REKLAMA
Jedynka/Tomasz Matusiak/PR24.pl/SW
REKLAMA