Przerwa świąteczna. Część dzieci wróci do szkoły dopiero 7 stycznia

Zaczynająca się w najbliższą sobotę przerwa świąteczna może potrwać dla niektórych dzieci nawet do 7 stycznia. Ponadto część z nich rozpoczyna po czterech dniach nauki ferie zimowe. Dla nauczycieli przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym od pracy.  

2019-12-19, 07:09

Przerwa świąteczna. Część dzieci wróci do szkoły dopiero 7 stycznia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Bild: shutterstock.com/Oksana Kuzmina

Od soboty 21 grudnia do 1 stycznia potrwa bożonarodzeniowa przerwa świąteczna w szkołach. W tym czasie szkoła nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla dzieci. Co innego nauczyciele, dla których nie jest to czas wolny od pracy. W tym okresie pozostają oni do dyspozycji dyrektora szkoły. W wyjątkowych przypadkach dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych – podawał w ubiegłym roku informator Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Powiązany Artykuł

PAP Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: w perspektywie kilku lat środki na edukację powinny znacznie wzrosnąć

Nauka rozpoczyna się formalnie w czwartek 2 stycznia. Jednak ze względu na przypadające w poniedziałek 6 stycznia święto Trzech Króli, wiele dzieci może pojawić się w szkole dopiero po przedłużonym weekendzie.

Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, dyrektorzy szkół mogą zdecydować o dodatkowych dniach wolnych w szkole. Taka informacja musi być znana nauczycielom, rodzicom i uczniom do 30 września. W szkołach podstawowych do dyspozycji dyrektora jest osiem dni wolnych, w średnich do 10, a w policealnych i w placówkach kształcenia praktycznego – do sześciu dni. W dodatkowe dni wolne szkoła ma obowiązek zorganizowania opieki dzieci.

Ferie zimowe tuż po przerwie świątecznej

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach. Od 11 do 26 stycznia dla uczniów z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

REKLAMA

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami o przedszkolach publicznych, więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia MEN, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych.

pap/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej