Boże Narodzenie to dla nas spotkanie z rodziną, ale pamiętamy też o wierze

Boże Narodzenie jest dla Polaków przede wszystkim świętem rodzinnym, rzadziej religijnym – wynika z badania CBOS. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość z nas zachowuje post w Wigilię i śpiewa kolędy, a także odmawia modlitwę i odczytuje fragmenty Pisma Świętego.

2019-12-21, 10:02

Boże Narodzenie to dla nas spotkanie z rodziną, ale pamiętamy też o wierze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: adastra/Shutterstock
  • CBOS sprawdził, jak spędzamy święta i które aspekty Bożego Narodzenia mają dla nas główne znaczenie
  • Więcej jest osób mówiących o rodzinnym charakterze tych świąt, ale sporo respondentów mówiło też o religijnym aspekcie Bożego Narodzenia
  • Wigilijne tradycje, takie jak składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem, są praktykowane niemal we wszystkich domach

56 proc. badanych przez CBOS odpowiedziało, że Boże Narodzenie to przede wszystkim święto rodzinne. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat odpowiedzi takich udzieliło o 3 punkty procentowe więcej osób. Spadł natomiast odsetek osób mówiących, że jest to święto religijne – z 27 do 23 proc.
 


Młodzi z miast wolą rodzinnie

O tym, że Boże Narodzenie jest świętem religijnym częściej mówią badani praktykujący kilka razy w tygodniu lub co niedzielę, a także osoby identyfikujące się światopoglądowo z prawicą i starsi respondenci – w wieku 65 lat i więcej. Spośród grup zawodowych na religijny akcent świąt zwracają uwagę przede wszystkim rolnicy oraz emeryci i renciści.
 


Z kolei rodzinne aspekty świętowania częściej niż inni podkreślają osoby niepraktykujące religijnie lub czyniące to sporadycznie, o lewicowej orientacji światopoglądowej, a także ankietowani mieszkający w ponad półmilionowych miastach i w wieku między 25 a 34 lata. Wśród grup zawodowych są to przede wszystkim przedstawiciele średniego personelu, technicy, pracownicy usług, osoby bezrobotne oraz uczniowie i studenci.

Na tradycję chrześcijańską jako dominujący wymiar świąt powołują się najczęściej robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani (odpowiednio 27 proc. i 25 proc.), ale także osoby o najwyższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym (25 proc. osób o dochodach powyżej 3 tys. zł na osobę w rodzinie).


Powiązany Artykuł

choinka pixabay 1200x660.jpg
Żywa czy sztuczna? Świerk czy jodła? Wybieramy idealną choinkę



Chętniej składamy życzenia znajomym

Niezależnie od religijności i przekonań co do istoty świąt, w większości polskich domów podtrzymywane są świąteczne tradycje i zwyczaje. 99 proc. badanych składa sobie życzenia, a 98 proc. dzieli się opłatkiem i spożywa tradycyjne wigilijne potrawy. Nieco mniej, 97 proc. deklaruje ubieranie choinki.

W perspektywie kilkunastu lat widać powolny, choć systematyczny wzrost odsetka odwiedzin, wymiany życzeń z krewnymi i znajomymi. Obecnie 95 proc. Polaków deklaruje praktykowanie tego zwyczaju w święta, 19 lat temu robiło tak 75 proc. badanych.

REKLAMA


Zdecydowana większość ankietowanych przygotowuje dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa (91 proc.), zachowuje post w Wigilię (88 proc.) i śpiewa kolędy (80 proc.). 83 proc. badanych deklaruje, że odwiedza groby bliskich zmarłych. To znaczący wzrost w stosunku do poprzedniego badania z 2017 roku – o 6 punktów procentowych, i zdecydowany wzrost od 2003 roku, gdy robiło tak 51 proc. Polaków.

Pierwsza gwiazdka i opłatek dla zwierzaka

Trzech na czterech badanych przygotowuje na wigilijną wieczerzę zwyczajową liczbę potraw, wkłada siano pod obrus i oczekuje z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę. Mniej więcej dwie trzecie odmawia modlitwę lub odczytuje odpowiedni fragment Pisma Świętego i uczestniczy w pasterce, przystępując także z okazji świąt do spowiedzi. W połowie polskich domów wywiesza się wianki świąteczne, a 41 proc. badanych dzieli się opłatkiem ze zwierzętami.

Rzadziej respondenci deklarują, że zapraszają na wigilię osobę samotną lub ubogą – jest to 29 proc. badanych, o 6 punktów procentowych mniej niż 2 lata temu.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP/dos, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej