J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

- To jest niesamowite miejsce, niesamowita świątynia i ze zdumieniem skonstatowaliśmy, że jeszcze nigdy nikt nie zrobił tam realizacji koncertu telewizyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 muzyk i publicysta Jan Pospieszalski komentując koncert "Kolędy Pospieszalskich" nagrany na Litwie. Gościem "Rozmowy Kulturalnej" był także manager kultury Sławomir Sokołowski.

2019-12-25, 14:15

J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Posłuchaj

Jan Pospieszalski i Sławomir Sokołowski o trasie "Kolędy Pospieszalskich" i znaczeniu kolęd w kulturze ("Rozmowa Kulturalna" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Rodzina Pospieszalskich od wielu lat słynie z tego, że wspólnie, rodzinnie kolędują, nagrywają i wydają płyty. Także w tym roku wyruszyli w trasę koncertową, by w Polsce i poza jej granicami prezentować projekt "Kolędy Pospieszalskich". O tym i o samych kolędach rozmawiali w Polskim Radiu 24 Jan Pospieszalski i Sławomir Sokołowski.

Powiązany Artykuł

boże narodzenie sztuka malarstwo kultura free shut 1200.jpg
Miklaszewska o kolędzie "Uciekali": pokazuje kondycję ludzkiego życia

"Kolędy Pospieszalskich" w Wilnie i w Warszawie

Pierwszy koncert tegorocznej trasy odbył się (i został nagrany) w Wileńskim kościele świętych apostołów Piotra i Pawła. - To jest niesamowite miejsce, niesamowita świątynia i ze zdumieniem skonstatowaliśmy, że jeszcze nigdy nikt nie zrobił tam realizacji koncertu telewizyjnego - mówił Jan Pospieszalski.

Podkreślił, że nagranie, które się tam odbyło, zostało zrealizowane z pełnym poszanowaniem dla świętości przybytku. - Owszem, świątynie nie służą po to, żeby grać, ale Kościół zawsze był mecenasem sztuki i miejscem, gdzie wielka kultura rozkwitała - podkreślił artysta.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wigilijne tradycje kulinarne na Litwie. "Nawet w jednej rodzinie bywają różne zwyczaje"

REKLAMA

Zapowiedział także kolejne koncerty, które będą odbywać się w najbliższych dniach już w Polsce.

- Kolejnym miejscem będzie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - to już po świętach, 28 grudnia. Ale w pierwszą niedzielę po świętach, w niedzielę Świętej Rodziny zapraszamy wszystkich do Teatru Palladium - zapraszał Jan Pospieszalski zwracając uwagę, że koncert - ze względu na prośbę drugiego z gości PR24 - odbędzie się o godzinie 17.30, a nie później, jak planowano.

"Tworzy się wspólnota"

Obecny w studiu Polskiego Radia 24 Sławomir Sokołowski podkreślił, że jego prośba wynikała z tego, by dzieci mogły przyjść na ten koncert. Późniejsza godzina najmłodszym mogłaby to uniemożliwić.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Kwadratura kultury". Gdzie zatraciliśmy wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia?

REKLAMA

- Ponieważ dla mnie każde takie wspólne kolędowanie, to co robi Janek [Pospieszalski], jest jedną z najwspanialszych rzeczy, które mogą nas spotkać. Po pierwsze robimy wspólnotę. Po drugie to jest Palladium. Prof. Norman Davis pisał, że Palladium było narodową sceną Powstania Warszawskiego. To zobowiązuje - mówił Sławomir Sokołowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Jan Pospieszalski (muzyk, publicysta), Sławomir Sokołowski (manager kultury)
Data emisji: 25.12.2019
Godzina emisji: 13.35

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej