Konsultacje ws. założeń Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgłoszono ponad 9 tysięcy uwag

Ponad 130 firm i instytucji, w tym m.in. LOT, PAŻP, IMGW i Orlen, Lotos, zgłosiło blisko 9,5 tys. uwag, opinii i propozycji do założeń koncepcyjnych Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Analiza tych uwag potrwa do końca lutego.

2019-12-26, 12:07

Konsultacje ws. założeń Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgłoszono ponad 9 tysięcy uwag
Gen. Ben Hodges: CPK może dać możliwości logistyczne i przepustowość na poziomie, jakiego nie zapewnia dziś żaden inny węzeł w Europie Środkowo-Wschodniej.Foto: Twitter/Centralny Port Komunikacyjny

Spółka Centralny Port Komunikacyjny w sierpniu poinformowała, że rozpoczyna konsultacje założeń Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do ich udziału zaprosiła firmy i instytucje, które miały otrzymać dostęp do 350-stronicowego dokumentu, tzw. briefu strategicznego. To wykaz założeń koncepcyjnych nowego portu lotniczego między Warszawą i Łodzią.

Dużo uwag do założeń, spółka będzie miała co analizować

Konsultacje tego dokumentu miały potrwać do końca października, ale na prośbę partnerów branżowych spółka przedłużyła ten proces o półtora miesiąca.

- Do ostatniej chwili zgłaszały się podmioty, które chciały zaopiniować koncepcję oraz zaproponować zmiany i nowe rozwiązania np. w układzie i wyposażeniu elementów infrastruktury, a tym samym mieć wpływ na ostateczny wygląd CPK - powiedział dyrektor komunikacji CPK Konrad Majszyk.

Jak dodał, zainteresowanie projektem branży przerosło oczekiwania spółki, co - w jego opinii - jest "bardzo dobrą wiadomością dla powodzenia inwestycji".

- W konsultacjach założeń CPK wzięło udział ponad 130 firm i instytucji, które mogą być zaangażowane w proces projektowania i budowy lotniska, a potem mieć wpływ na jego bieżącą działalność operacyjną. Zgłosiły one w sumie ponad 9,5 tys. specjalistycznych uwag, opinii i propozycji zmian. W tej chwili analizujemy ich trafność i możliwość wdrożenia w życie - mówił.

Spółka zakłada, że weryfikacja, analiza i wdrażanie uwag do briefu strategicznego potrwa do końca lutego.

Spółka CPK planuje lotnisko na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki – między Warszawą i Łodzią. To obszar w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.

Z CPK mamy polecieć za 7-8 lat

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd - między Warszawą a największymi polskimi miastami - nie dłużej niż w 2,5 godz. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej