Zbigniew Gryglas: morska energetyka wiatrowa to nowa dziedzina polskiej gospodarki
- Budowa morskich elektrowni wiatrowych to gigantyczny projekt na miarę przedsięwzięć II RP, porównywalny z budową Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Poziom inwestycji grubo przekracza 100 mld złotych - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
2020-01-03, 08:31
Posłuchaj
Zbigniew Gryglas przypominał, że polska ma doskonałe warunki do rozwoju energetyki typu offshore, czyli morskich farm wiatrowych. - Planujemy budowę około tysiąca wiatraków o mocy 10 gigawatów do roku 2040 r. Będzie to ok. 20 procent mocy uzyskiwanej w polskiej energetyce - prognozował gość audycji.
Powiązany Artykuł
Dr Marian Szołucha: podwyżki cen prądu mają związek z projektem Zielonego Ładu
Wiceminister podkreślał, że ważne jest ulokowanie jak największej części produkcji elementów elektrowni wiatrowych w kraju. - Mamy szansę, by to polskie przedsiębiorstwa dostarczały komponenty do morskich farm wiatrowych. Brytyjczycy, kiedy zaczynali działania związane z energetyką offshore, mieli udział krajowych dostawców na poziomie 5 proc., dzisiaj jest to niemal 50 proc. My szacujemy start z poziomu ok. 40 proc. z docelowym poziomem ponad 80 proc. – ocenił gość audycji.
Zbigniew Gryglas przyznał, że istotne jest przeniesienie do Polski produkcji m.in. generatorów wykorzystywanych w elektrowniach. - Planem minimum jest ulokowanie produkcji w Polsce. Będzie bardzo trudno przeskoczyć lukę technologiczną, nie było nas w grze 50 lat. Chcemy, by jak najwięcej polskich firm brało udział w finalnym produkcie, nie tylko dostarczanym na rynek polski, ale także na rynki zewnętrzne – dodał.
***
REKLAMA
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Zbigniew Gryglas
Data emisji: 03.01.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 7.35
PR24/PAP/ka
REKLAMA