Niezwykłe zjawisko na niebie. Zaobserwujemy pełnię i zaćmienie księżyca w jednym

Niezwykłe zjawisko będziemy mogli zaobserwować w piątek 10 stycznia. Wówczas ukaże się bowiem pierwsza pełnia księżyca w latach 20., czyli tzw. Wilczy Księżyc. Co więcej Srebrny Glob zahaczy o półcień Ziemi. Dzięki temu nasz naturalny satelita będzie jednocześnie w pełni i zaćmieniu – dokładnie w tzw. zaćmieniu półcieniowym.

2020-01-09, 20:38

Niezwykłe zjawisko na niebie. Zaobserwujemy pełnię i zaćmienie księżyca w jednym
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/zef art

Styczniowa pełnia zwyczajowo nosi nazwę Wilczego Księżyca lub Zaćmienia Księżyca Wilka. Określenie wywodzi się z legend rdzennych Amerykanów, ponieważ z początkiem roku, gdy było najzimniej, wilki podchodziły bliżej ludzkich osad w poszukiwaniu pożywienia.

Wtedy też ich wycie było najlepiej słyszalne. Tegoroczne zjawisko będzie doskonale widoczne niemal w całej Polsce – oczywiście w zależności od warunków meteorologicznych. Choć dla części kraju prognozowane jest zachmurzenie, może przy silnym wietrze uda się dostrzec pełnię.

Piątkowa pełnia Księżyca będzie tym bardziej niezwykła, że Srebrny Glob w czasie swojej wieczornej wędrówki po niebie zahaczy o półcień naszej planety. Choć nie zanurzy się w nim całkowicie, to w maksymalnym punkcie (tuż po godz. 20) w cieniu znajdzie się nawet 90 proc. tarczy Księżyca.

Do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, jednak teleskop czy lornetka ułatwią podziwianie zjawiska.

REKLAMA

kad, tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej