Eutanazja w bogatych państwach. "Ekonomia miesza się z etyką"

- Można zadać pytanie, na ile bogate społeczeństwa chcą utrzymywać osoby starsze i niepełnosprawne. Jest to pytanie dotyczące kwestii ekonomicznych, ale w tym przypadku ekonomia miesza się z etyką - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Filip Memches.

2020-01-25, 09:00

Eutanazja w bogatych państwach. "Ekonomia miesza się z etyką"
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock/sfam_photo

Posłuchaj

Filip Memches o eutanazji ("Wojna cywilizacji")
+
Dodaj do playlisty

W kanadyjskich hospicjach, w wyniku decyzji władz tego kraju, powstał przymus wykonywania tak zwanej eutanazji. Odmowa zabijania ludzi wiąże się z utratą subwencji, a kolejnym etapem jest zamknięcie placówki.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę legalizującą eutanazję

- Trzeba zadać pytanie o to, na ile wysokorozwinięte społeczeństwa - bardzo racjonalne społeczeństwa, w których rozwijają się wysokie technologie - są moralnie gotowe na to, żeby mierzyć się z konsekwencjami, powiedziałbym: pozytywnymi rozwoju nauki. Bo przecież wydłużenie średniej długości życia zawdzięczamy rozwojowi nauki - podkreślił w PR24 Filip Memches.

Powiązany Artykuł

pacjent chory pixabay 1200x660.jpg
Abp Paglia: odpowiedzią na szerzenie kultury śmierci powinno być promowanie opieki paliatywnej

Publicysta zaznaczył, że "w naszych czasach starość może być starością piękną". - Można żyć w sposób godny. A mamy do czynienia z tendencją, która zdaje się być podyktowana czynnikami ekonomicznymi, ale nie tylko. Bo wśród tych osób starszych czy skazanych na śmierć są jednak osoby chore. W tych przypadkach wyraża się też stosunek niepełnosprawnych, chorych - powiedział Memches.

REKLAMA

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Filip Memches

Data emisji: 25.01.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej