"Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy". Brytyjscy europosłowie pożegnali się z PE

Wielkie emocje wśród brytyjskich europosłów wzbudziło zatwierdzenie umowy pieczętującej wyjście Wielkiej Brytanii. Niektórzy żegnali się z Parlamentem Europejskim ze łzami w oczach. - Mówimy "do widzenia" - powiedział pełnomocnik PE ds. brexitu Guy Verhofstadt. - Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy - stwierdził zaś Nigel Farage.

2020-01-30, 07:03

"Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy". Brytyjscy europosłowie pożegnali się z PE

Posłuchaj

PE pożegnał brytyjskich europosłów zatwierdzając umowę brexitową. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Parlament Europejski poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i pożegnał brytyjskich deputowanych. Porozumienie brexitowe poparła zdecydowana większość europosłów - 621, przeciwko było 49, wstrzymało się 13 deputowanych. W czwartek brexit przypieczętują unijne kraje, ostatecznie zatwierdzając umowę. Wielka Brytania wyjdzie z Unii w nocy z piątku na sobotę w sposób uporządkowany, na zasadach określonych w porozumieniu brexitowym.

Powiązany Artykuł

BREXIT 1200 PAP.jpg
Przedostatni krok do brexitu. PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Wielu europosłów mówiło o błędzie

Pożegnanie brytyjskich europosłów było bardzo emocjonalne. Po głosowaniu i zatwierdzeniu umowy na stojąco, niektórzy ze łzami w oczach, trzymając się za ręce, odśpiewali szkocką pieśń pożegnalną.

- To głosowanie to nie jest pożegnanie. Mówimy "do widzenia" - powiedział pełnomocnik Parlamentu Europejskiego ds. brexitu Guy Verhofstadt.

Podczas debaty wielu europosłom łamał się głos. - Kiedyś tu wrócę, świętując powrót Wielkiej Brytanii do serca Europy - mówiła wzruszona europosłanka Molly Scott Cato. W kilku językach przesłanie o powrocie wygłosił w imieniu swoim i swoich dzieci europoseł Martin Horwood.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ekspert ws. brexitu: Wielką Brytanię czeka intensywny okres

A eurosceptycy i zwolennicy brexitu triumfowali. - Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy - mówił Nigel Farage, wyrażając nadzieję, że brexit to początek końca unijnego projektu.

Jednak takie głosy były odosobnione. Wielu europosłów mówiło o historycznym błędzie, szkodzie i wielkim smutku z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, ale też podkreślało, że trzeba uszanować wolę Brytyjczyków. - Będziemy was zawsze kochać, nigdy nie będziemy daleko od siebie - mówiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, zwracając się do Brytyjczyków.

"To dopiero pierwszy krok"

Powiązany Artykuł

brexit 1200 pap.jpg
Zbigniew Kuźmiuk: brexit to bardzo poważne osłabienie Unii Europejskiej

Umowa brexitowa gwarantuje m.in. prawa Europejczyków, w tym Polaków, na wyspach brytyjskich. Są też zobowiązania finansowe Londynu do wpłat do unijnego budżetu oraz gwarancje, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Granica została przeniesiona na morze, a kontrole celne będą się odbywały w portach brytyjskich.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

- Umowa brexitowa to dopiero pierwszy krok. Teraz ważne będzie nowe partnerstwo handlowe. Chcemy, żeby Unia Europejska i Wielka Brytania zostały dobrymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Negocjacje ws. nowej umowy handlowej rozpoczną się zaraz po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Władze w Londynie chcą, aby trwały 11 miesięcy, do końca roku, czyli do końca okresu przejściowego. W tym czasie Wielka Brytania, choć poza Unią, będzie związana wszystkimi europejskimi regulacjami, ale nie będzie miała prawa głosu, wpływu na nowe przepisy i podejmowane decyzje.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej