Prawa człowieka w stanie wojennym. 37. rocznica tzw. raportu madryckiego

- To było ważne, żeby pokazać politykom zachodnim, ale też społeczeństwom, że w stanie wojennym [...] kwestia łamania praw człowieka była czymś stanowiącym element dnia codziennego - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr hab. Patryk Pleskot z IPN.

2020-02-02, 11:35

Prawa człowieka w stanie wojennym. 37. rocznica tzw. raportu madryckiego
Zwarty szpaler ZOMO blokuje ulicę, 1982 r. - zdjęcie ilustracyjne. Foto: Instytut Pamięci Narodowej

Posłuchaj

Prof. Patryk Pleskot o tzw. Raporcie Madryckim ("PRL - historia prawdziwa" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

37 lat temu Polski Komitet Helsiński przemycił na zachód, do Madrytu, raport o stanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - czyli de facto - represji stanu wojennego. O raporcie mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot.

"Skrupulatny, dokładny i rzetelny"

- Ten raport o łamaniu praw człowieka w Polsce, nazywany madryckim, był opasłym, ponad 1000-stronicowym (licząc załączniki) dokumentem, w którym wyliczano bardzo skrupulatnie, bardzo dokładnie i rzetelnie, faktograficznie przypadki łamania praw człowieka - mówił w historyk.

Powiązany Artykuł

sad-rozprawa-ks-Popieluszko-1200.jpg
Prowokacja wobec ks. Popiełuszki. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał orzeczenie

Prof. Patryk Pleskot tłumaczył też związek tego wydarzenia z wcześniejszym raportem przygotowanym przez KOR. Wprawdzie ów dokument nie odbił się takim echem, jak ten drugi, jednak przez odwołanie się do niego pokazywał pewną prawidłowość w Polsce.

- To było ważne, żeby pokazać tę prawidłowość, żeby pokazać politykom zachodnim, ale też społeczeństwom, że pomimo, że w stanie wojennym tak wiele osób może nie zginęło, to jednak kwestia łamania praw człowieka, czasami rażąca, była czymś nagminnym, stanowiącym element dnia codziennego rzeczywistości stanu wojennego - wyjaśnił.

REKLAMA

Jak podkreślił, niebywałe znaczenie miał też język, którym posługiwano się w raporcie. Używano w nim sformułowań takich, jak "łamanie praw człowieka", "prawa człowieka", "praworządność". Tymczasem było to niedługo po podpisaniu tzw. aktu helsińskiego, który regulował między innymi kwestie praw człowieka. Sygnatariuszami dokumentu były także Polska i ZSRR.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr hab. Patryk Pleskot (historyk, IPN)
Data emisji: 02.02.2020
Godzina emisji: 11.06

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze