Michał Woś: Unia Europejska chce rozszerzać swoje kompetencje wbrew traktatom
- Mamy do czynienia ze stałą próbą rozszerzania kompetencji instytucji unijnych wbrew traktatom. To tendencja krytykowana w wielu państwach. Na czele krytyki stoją Niemcy i ich trybunał konstytucyjny, który stwierdził, że konstytucja niemiecka ma pierwszeństwo przed prawem UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, członek Rady Ministrów.
2020-02-07, 08:48
Posłuchaj
Spór wokół reformy sądownictwa w Polsce zaostrzył się po tym jak Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że są oni nieuprawnieni do orzekania. Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie stwierdziło, że uchwała SN została wydana "z rażącym naruszeniem prawa", a także że "jest nieważna z mocy prawa".
Natomiast prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację tzw. ustaw sądowych, przeciwko czemu protestowała parlamentarna opozycja i niektórzy sędziowie. Z kolei w Parlamencie Europejskim ma się odbyć kolejna debata nad praworządnością w Polsce.
Zdaniem gościa PR24 "mamy do czynienia ze stałą próbą rozszerzania kompetencji instytucji UE wbrew traktatom". - To tendencja krytykowana w wielu państwach. Na czele krytyki stoją Niemcy i ich trybunał konstytucyjny, który stwierdził, że konstytucja niemiecka ma pierwszeństwo przed prawem UE - podkreślił Michał Woś.
REKLAMA
"Unia nie ma takich kompetencji"
Powiązany Artykuł
KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN
Zaznaczył, iż Unia Europejska nie ma kompetencji dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.- Ma kompetencje do badania zgodności prawa polskiego z prawem europejskim, ale nie w ramach kwestii ustrojowych - powiedział minister.
- Quasi uchwałę Sądu Najwyższego podjęli sędziowie, którzy krytykują Krajową Radę Sądownictwa z mocnym mandatem trzech piątych głosów Sejmowych, a sami byli wybrani przez Radę Państwa. Jest jeszcze kilku takich sędziów - stwierdził gość PR24.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Prof. Ryba: ustawa o sądach była konieczna dla dobra państwa
Według niego "spór w sądownictwie jest tak zawiły, że trzeba wyraźnie nakreślić granice". - Mamy do czynienia z prawem i bezprawiem. Są ci, którzy stosują prawo, ustawy, konstytucję, a także prawo europejskie - wiedząc, że stoi ono niżej niż polska konstytucja. Z drugiej strony jest bezprawie - ci, którzy uzurpują sobie kompetencje, których nie mają - podsumował Michał Woś.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadząca: Eliza Olczyk
Gość: Michał Woś
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 07.36
bartos
REKLAMA