Polska "sztuczna inteligencja" lekiem na brak pracowników ?

Ministerstwo Cyfryzacji jest na końcowym etapie przygotowania „Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce na lata 2020-2027”.

2020-02-07, 16:00

Polska "sztuczna inteligencja" lekiem na brak pracowników ?
zdj. ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Wiceminister resortu cyfryzacji Wanda Buk zapowiedziała na łamach "Dziennika Gazety Prawnej "utworzenie centrum organizacji i zarządzania polityką rozwoju sztucznej inteligencji (pol. SI) oraz "Wirtualnego Instytutu Badawczego", który będzie łączył i wspierał zespoły badawcze rozproszone w różnych ośrodkach akademickich.

Projekt trafi pod obrady rządu 

– Do końca lutego zamierzamy przekazać projekt do zatwierdzeniu przez rząd, a następnie go opublikować. Dokument wypracował zespół powołany na podstawie memorandum czterech ministerstw: Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – stwierdziła Wanda Buk.

AI/SI załata demograficzne dziury ?

Wiceminister powiedziała, że zespół chce przedstawić taką politykę dotyczącą sztucznej inteligencji (ang. AI), która odpowiada na podstawowe wyzwania, jakie niesie AI dla autonomii człowieka oraz dla konkurencyjności naszej gospodarki w warunkach globalnej rywalizacji technologicznej.

REKLAMA

– Nie chcemy się z nikim ścigać, chcemy natomiast ustanowić trwałe podstawy dla rozwoju tej technologii w Polsce i rozwoju polskiej własności intelektualnej. Przede wszystkim jednak naszą misją jest wsparcie społeczeństwa, produktywności naszej gospodarki. Jednym z naszych celów gospodarczych jest włączenie Polski do grupy państw, które są rozpoznawalne jako wytwórcy systemów SI – podkreśla wiceszefowa resortu cyfryzacji.

Celem jest komercjalizacja wyników

Wirtualny Instytut Badawczy to nowatorska w skali kraju formuła prowadzenia badań o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych. Został powołany ustawą z 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki, natomiast zakres finansowania, jego wielkość i przeznaczenie oraz podmiot zarządzający określone zostały w Komunikatach Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program Wirtualny Instytut Badawczy jest narzędziem dystrybucji środków Funduszu Polskiej Nauki.

Naukowa, neuronowa sieć

Celem WIB jest finansowanie pracy wyselekcjonowanych, konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym zespołów badawczych, prowadzących działalność naukową pod kierunkiem lidera o uznanym dorobku naukowym, której celem jest komercjalizacja jej wyników.

W ramach programu finansowanie uzyskają zespoły badawcze, które zaplanują zadania wpisujące się w określoną agendę badawczą. Program dopuszcza możliwość realizacji zadań zlokalizowanych w różnych jednostkach naukowych w Polsce.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DGP.pl/sw

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej