"Złączyć się z narodem" - Polakom na Wileńszczyźnie

– Sam tytuł tej kampanii zawiera esencję pragnień i przekazu, który towarzyszył nie tylko reżyserowi czy producentom tego filmu, ale także nam, Polskiej Fundacji Narodowej, która chce upowszechniać, promować ten film – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes PFN. O projekcie wypowiadał się także wiceprezes PFN, Michał Góras.

2020-02-09, 16:15

"Złączyć się z narodem" - Polakom na Wileńszczyźnie
Panorama Wilna. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

09.02.2020 Marcin Zarzecki, Michał Góras (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Film zatytułowany "Złączyć się z narodem" był w tym tygodniu prezentowany w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Jest to dokument opowiadający o polskich zesłańcach do Kazachstanu oraz repatriacji do kraju. Film jest elementem kampanii prowadzonej przez Polską Fundację Narodową.

Powiązany Artykuł

shutterstock_kino 1200.jpg
Na Litwie odbywają się pokazy filmu o polskich zesłańcach

- Przyświecały nam dwa wymiary związane z kampanią, przyciągnięcie Polaków mieszkających nie tylko na Litwie, ale i w innych krajach, do Polski, w sensie moralnym i praktycznym, a także okazanie im pamięci i nieustanne przypominanie, że są członkami większej wspólnoty, która o nich nie zapomniała – zaznaczył Marcin Zarzecki.

Michał Góras dodał, że dzięki decyzjom politycznym podjętym w ostatnich latach udało się spełnić marzenie życia wielu Polaków, którzy pozostali poza granicami kraju po II Wojnie Światowej. - Pragnieniem jednej z bohaterek filmu, jest to, by jej wnuczka wróciła do Polski. Ten trud możemy pokazać na  przykładzie konkretnych doświadczeń poszczególnych osób. To przemawia do widzów, pokazuje, co możemy zrobić dla nas i dla przyszłych pokoleń, jak budujemy własną tożsamość - stwierdził gość audycji.

Bohaterami filmu są potomkowie Polaków zesłanych przez Sowietów. Pochodzą z małej wioski w Kazachstanie o nazwie Zielony Gaj.

REKLAMA

Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów - do miejsca "gdzie niebo łączy się z ziemią". Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś.


Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Kamil Zalewski

Gość: Marcin Zarzecki, Michałem Góras

Data emisji: 09.02.2020

Godzina emisji: 15:33

REKLAMA

PR24/mat.prom/ka


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej