Franciszek podsumował synod. "Papież pozostał wierny idei celibatu"
- Tylko kapłan może sprawować Eucharystię, odpuszczać grzechy oraz udzielać namaszczenia chorym - wskazał papież Franciszek w opublikowanej dziś adhortacji o Amazonii.
2020-02-12, 21:49
Piąta adhortacja apostolska papieża Franciszka „Querida Amazonia” - „Umiłowana Amazonia” stanowi podsumowanie specjalnego synodu, który odbył się jesienią zeszłego roku w Watykanie pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej".
Powiązany Artykuł
Przewodniczący Komisji Episkopatu do spraw Misji biskup Jerzy Mazur podkreślił, że papież Franciszek pozostał wierny idei celibatu wśród księży i niewyświęcania kobiet. Tym samym odwołał się do słów świętego Jana Pawła II, że celibat kapłański jest "darem i łaską.
- Papież Franciszek uznał, że jest wystarczająca liczba kapłanów, którzy mają świecenia kapłańskie, którzy sprawują Eucharystię, a Eucharystia buduje Kościół. I uznał też, jak podkreślił, że kobiety mogą pełnić wiele różnych zadań, wiele różnych funkcji, które są w Kościele bez święceń diakonatu. Pełnienie tych zadań i funkcji będzie przynosiło wielkie owoce - mówił biskup Jerzy Mazur.
REKLAMA
Marzenia papieża
Dominikanin Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej zaznaczył, że adhortacja wskazuje na cztery marzenia papieża Franciszka. - Najwięcej miejsca zajmuje marzenie kościelne: Ojciec Święty odnosi się w ogóle do obecności Kościoła w kulturze ludów Amazonii, zwraca uwagę na posługi, wskazuje na znaczenie kapłanów, apeluje, żeby misjonarze chcieli być w Amazonii - zaznaczył ojciec Stanisław Tasiemski.
Powiązany Artykuł
Dominikanin dodał, że adhortacja „Querida Amazonia” podkreśla wielkie znaczenie świeckich w posłudze kościołowi.
- Jest to Kościół, w którym świeccy przede wszystkim mają nadawać charakter. Podkreśla rolę kobiet. Mają pełnić to wszystko, dzięki czemu wiara na tych terenach jest obecna, ale to nie oznacza, że kobiety mają być dopuszczane do święceń - dodał dominikanin Stanisław Tasiemski.
Papież Franciszek w adhortacji skrytykował rabunkową eksploatację zasobów Amazonii, nazywając ją niesprawiedliwością i przestępstwem. Papież wezwał między innymi do stanowczego przeciwstawienia się wyzyskowi i szukania alternatywnych dróg rozwoju szanujących godność i prawo mieszkańców do edukacji. Przypomniał wkład misjonarzy chroniących rdzenną ludność przed „łupieżcami i oprawcami” i przeprosił za „okrutne zbrodnie, które miały miejsce w całej historii Amazonii”. Ojciec Święty wezwał do postawienia tamy „sieci korupcji” oraz do podejmowania dialogu społecznego.
REKLAMA
pkur
REKLAMA