Praworządność i przyszłość UE. W Monachium zakończyła się Konferencja Bezpieczeństwa
Wiceszefowa komisji europejskiej, Vera Jourova, zapowiedziała w Monachium podczas Konferencji Bezpieczeństwa system stałej kontroli rządów prawa we wszystkich krajach Unii. Jej zdaniem między innymi Polska, Węgry i Rumunia domagały się tego, by w dyskusji na ten temat nie skupiać się wyłącznie na wybranych krajach.
2020-02-16, 13:04
Posłuchaj
Temat praworządności w krajach Unii Europejskiej został omówiony podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Relacja Karola Surówki (IAR)
Dodaj do playlisty
- Sprawdzane byłyby takie czynniki jak niezależność sądownictwa czy wolność mediów - dodała komisarz. O "silne instytucje" unijne w tej sprawie apelowała w Monachium między innymi prezydent Słowacji, Zuzanna Czaputowa. Jak dodała: "Jeśli my, liderzy polityczni, uchylimy się od tej odpowiedzialności, Europa która chroni, przestanie istnieć".
Powiązany Artykuł
Konferencja w Monachium. Dr Raubo: ważne będą tematy regionalne
Przedstawiciele europejskiej partii ludowej mówili w Monachium również o potrzebie stworzenia mechanizmu powiązania praworządności z dofinansowaniem unijnym, który równocześnie chroniłby dopłaty skierowane bezpośrednio do obywateli. Przeciwna temu jest m.in. część polskich europosłów, według których taki mechanizm mógłby być wykorzystywany do celów politycznych.
kad
REKLAMA