"To ogromna ofensywa". Teresa Wójcik o gazociągu East Med
- Gazoporty i gazociągi związane z East Med skierowane są przeciwko dominacji Rosji na południu Europy - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl.
2020-02-23, 14:13
Posłuchaj
Grecka DEPA podpisała w Atenach list intencyjny w sprawie zakupu gazu Energean Oil&Gas działającego w Izraelu. List daje uzasadnienie do budowy gazociągu East Med ze złóż cypryjskich i izraelskich na Morzu Śródziemnym do Grecji.
Powiązany Artykuł
Ławrow: Nord Stream 2 i Turecki Potok powstaną mimo sankcji USA
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 gazociąg East Med będzie bardzo ważnym elementem w sytuacji energetycznej Europy. - Zwiększy się też rola USA na Starym Kontynencie i na jego obrzeżach. Gazociąg ma przede wszystkim duże znaczenie dla Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, dla Bałkanów. Tak uzasadniali to Amerykanie, uchwalając ustawę o współpracy energetycznej i bezpieczeństwie w regionie Morza Śródziemnego. Ustawa została uchwalona 20 grudnia i tego samego dnia podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa. To wyraz polityki USA skierowanej przeciwko wzmacnianiu roli Rosji w tym regionie - powiedziała Teresa Wójcik. Dodała, że w uzasadnieniu do ustawy jest wyraźnie powiedziane, że chodzi o to, by Europa nie była uzależniona od Rosji.
Gazociąg EastMed o planowanej długości około 1900 km ma kosztować 6 mld euro. Ma osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie z możliwością powiększenia do 20 mld m sześc. Jest wspierany przez Komisję Europejską jako projekt o znaczeniu wspólnotowym. Planowane jest także przedłużenie EastMed o odcinek do Włoch (Posejdon).
Ofensywa przeciwko Rosji
Teresa Wójcik zwróciła uwagę, że sprawa gazociąg łączy się z polityką USA w sprawie LNG. - Amerykanie będą inwestować w magistralę, która połączy egipskie i izraelskie podmorskie złoża, być może również cypryjskie. Trzeba też brać pod uwagę pływające terminale w Grecji. Istnieje też gazociąg transadriatycki (TAP) z Morza Kaspijskiego przebiegający przez Grecję, Albanię i Adriatyk. To jest ogromna ofensywa. Wszystkie te gazociągi i gazoporty są skierowane przeciwko dominacji Rosji od południa - tłumaczyła.
REKLAMA
Gazociąg East Med może też być komplementarny wobec korytarza gazowego z północy na południe w ramach Trójmorza. Na ukończeniu jest bowiem interkonektor, który będzie łączył pływający grecki gazociąg w Aleksandropolis ze Starą Zagorą w Bułgarii. Stamtąd jest wyjście na północ Europy.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
REKLAMA
Gość: Teresa Wójcik
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
REKLAMA