Publicysta o epidemii koronawirusa: Polaków trzeba potraktować poważnie
- Rząd i ludzie odpowiedzialni za aparat państwa muszą liczyć się z tym, że ludzie zaczną się poważnie bać, jeżeli pojawią się w Polsce zidentyfikowane przypadki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej. Gościem audycji była także Anna Sarzyńska z TVP.
2020-02-27, 19:29
Posłuchaj
Tematem audycji były potencjalne działania władz, kiedy koronawirus zostanie wykryty w Polsce. - O ile zarówno politycy różnych opcji i społeczeństwo powinni być bardzo dokładnie poinformowani o tym, co się dzieje, to nie mam przekonania, czy jest do tego potrzebna sesja przepełnionego emocjami Parlamentu. Emocje polityków w tym względzie mogą być dla nich zgubne - uważa Marcin Piasecki.
Powiązany Artykuł
Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Elżbieta Witek podała datę
- Rząd i ludzie odpowiedzialni za aparat państwa muszą liczyć się z tym, że ludzie zaczną się poważnie bać, jeżeli pojawią się w Polsce zidentyfikowane przypadki. Trzeba potraktować tutaj ludzi w sposób poważny - podkreślił.
Jego zdaniem "są dwa kierunki działania: epidemia w Polsce będzie miała ograniczony zasięg, a z drugiej strony może być po prostu źle. Politycy powinni być tutaj skrajnie ostrożni, bo deklarowanie czegoś na wyrost może obrócić się przeciwko nim. W warunkach mobilizacji służby zdrowia nie sądzę jednak, by dochodziło do sytuacji, że jakiś szpital powie, że czegoś nie zrobi".
"Słuszna inicjatywa"
REKLAMA
Inicjatywa marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie zwołania posiedzenia Sejmu jest słuszna. Momentami można odnieść wrażenie, że temat koronawirusa jest na granicy wybuchu paniki. Zracjonalizowanie tego tematu jest bardzo potrzebne - przyznała Anna Sarzyńska.
Powiązany Artykuł
Koronawirusem można zakazić się ponownie? Epidemiolog tłumaczy
- Przypuszczam, że minister zdrowia udzieli w Sejmie oficjalnej informacji, a potem nastąpi dyskusja. Rząd pewnie będzie uspokajał, a opozycja będzie próbowała udowodnić, że państwo jest słabo przygotowane do wybuchu epidemii. debata o koronawirusie pewnie przyjmie kształt emocjonalny. Dużo będzie zależało od tego z jakim stanem faktycznym będziemy mieli do czynienia w poniedziałek - dodała.
- Ta kampania zaczęła się od tematu onkologii, który został zepchnięty z piedestału także przez zdrowotny temat. Chyba nikt się nie spodziewał, że ta kampania prezydencka będzie taka „zdrowotna” - zwróciła uwagę.
W drugiej części "Debaty Dnia" goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o reformie wymiaru sprawiedliwości i sprawie senatora PO Stanisława Gawłowskiego. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Adrian Stankowski
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita), Anna Sarzyńska (TVP)
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 18.06
PR24/pkr
REKLAMA