Ambasador USA: podatek cyfrowy powinien być wprowadzany we współpracy z OECD
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher w "Rzeczpospolitej" zachęca polskie władze, by formułę przyszłego podatku od usług cyfrowych wypracowały we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z którą negocjują również amerykańskie firmy.
2020-03-02, 11:35
- Georgette Mosbacher apeluje do polskich władz, by prace nad podatkiem cyfrowym realizowały we współpracy z OECD
- Ambasador USA: jednostronne wprowadzanie tego typu rozwiązań może oznaczać dyskryminację amerykańskich firm
Georgette Mosbacher wskazuje w artykule na łamach dziennika, że "ostatnio kilka krajów europejskich jednostronnie wprowadziło lub rozważa wprowadzenie podatku nakładanego na międzynarodowe firmy z sektora cyfrowego, tzw. podatku od usług cyfrowych".
- Inicjatywy tego typu są wymierzone lub mają nieproporcjonalnie duży wpływ na wiodące amerykańskie firmy technologiczne. Jak mogliśmy się przekonać po reakcji na ostatnią zmianę podatkową we Francji, Stany Zjednoczone nie pozostaną bierne w obliczu dyskryminacji naszych firm - pisze amerykańska polityk.
Jak dodaje, podatki te mają autodestrukcyjny charakter.
- W rezultacie zniechęcają one jedynie do prowadzenia inwestycji w technologie i innowacje, o których przedstawiciele tych krajów mówią, że zależy im na ich przyciąganiu. Koniec końców – szkodzi to ich własnym gospodarkom - ocenia.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prace nad podatkiem cyfrowym. Zagórski: możemy mówić o kilku miliardach euro
Amerykanie mówią "tak, ale..."
W jej opinii, jednostronne wprowadzenie podatków od usług cyfrowych może skomplikować toczące się negocjacje wielostronne.
- Stany Zjednoczone się zgadzają, że wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od narodowości czy sektora gospodarczego, powinny płacić sprawiedliwe stawki podatkowe. Stany Zjednoczone przyznają, że aktualizacja globalnego systemu podatkowego jest już od dawna spóźniona - zaznacza Georgette Mosbacher.
Wskazuje, że firmy amerykańskie były jednymi z pierwszych, które zaangażowały się w negocjacje z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w sprawie bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego.
"Stany Zjednoczone aktywnie uczestniczą w procesie OECD, starając się wypracować takie podejścia do opodatkowania, które opiera się na obecnych międzynarodowych przepisach podatkowych, a jednocześnie stanowi odpowiedź na wyzwania stawiane przez coraz bardziej zdigitalizowaną gospodarkę. Stany Zjednoczone są zdania, że wszyscy poszukujemy tego samego rozwiązania: zapewnienia, by firmy płaciły sprawiedliwe stawki podatkowe, jednocześnie dając pewność podatnikom, minimalizując obciążenia administracyjne, unikając podwójnego opodatkowania oraz zapewniając, że inwestycje w gospodarkę cyfrową XXI wieku będą nadal napływać do Polski" - podkreśla dyplomatka.
REKLAMA
- Jestem przekonana, że Polska będzie naszym sojusznikiem w procesie modernizacji globalnego systemu podatkowego, podobnie jak w wielu innych obszarach. Zachęcam Polskę do utrzymania tego kursu i wsparcia procesu OECD - pisze Mosbacher.
Więcej - w "Rzeczpospolitej".
PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md
REKLAMA