VAT na obrót gotówką. Czy podrożeje wypłata z bankomatu?
Zbieranie i rozwożenie gotówki zostało obciążone podatkiem VAT. Oznacza to, że znacząco mogą wzrosnąć koszty wypłaty gotówki z bankomatu. To pokłosie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że usługi związane z transportem, liczeniem i sortowaniem gotówki nie różnią się od transportowania i sortowania innych produktów i w związku z tym powinny być objęte taką samą 23 proc. stawką VAT.
2020-03-02, 18:41
Wyrok, o którym pisze Puls Biznesu, dotyczy opodatkowania różnego rodzaju usług związanych z gotówką, w tym np. przeliczania, sortowania i transportu banknotów oraz monet. Usługi tego typu, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania m.in. bankomatów, były dotychczas zwolnione z podatku VAT w Polsce. Tymczasem TSUE uznał, że w przypadku sortowania czy transportu gotówki proces niewiele różni się od sortowania czy transportu odzieży. Obie usługi powinny być więc solidarnie opodatkowane taką samą stawką VAT w wysokości 23 proc.
Powiązany Artykuł
Kiedy znikną fizyczne pieniądze? Deutsche Bank: nie tak szybko
Kto zapłaci podatek?
To oznacza, że usługi związane z zaopatrzeniem bankomatów w banknoty mogą podrożeć niemal o jedną piątą. Banki nie mają tu zbyt dużego pola manewru, gdyż dawno temu w poszukiwaniu oszczędności polikwidowały własne sortownie i powierzyły tego typu czynności firmom zewnętrznym. Teraz więc albo będą musiały nowy podatek VAT wziąć na siebie, albo podnieść ceny transakcji gotówkowych, nie tylko w bankomatach, ale i w oddziałach.
Klienci reagują nerwowo
Jak czytamy w "PB", banki są zakładnikami decyzji podejmowanych 10-11 lat temu, kiedy na fali bardzo dużej konkurencji w sektorze, mnożyły się oferty "za zero", chociażby za dostęp do wszystkich bankomatów, nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Klienci są przyzwyczajeni do niskich kosztów i reagują nerwowo na wszelkie zmiany.
REKLAMA
Darmowa wypłata z bankomatu banku, którego jest się klientem, to rynkowy standard. Są i takie banki, które oferują pobieranie gotówki bez prowizji ze wszystkich bankomatów. Darmowe są też, w przypadku klientów indywidualnych, wpłaty i wypłaty w kasach oddziałów bankowych.
Nikt nie chce wyrywać się przed szereg
Na razie jednak banki wstrzymują się z podnoszeniem cen usług. Obawiają się nerwowych reakcji klientów, przyzwyczajonych do niskich kosztów i usług "za zero". Jak informuje „PB” anonimowo pracownik jednego z polskich banków, na razie wszyscy patrzą, co zrobią inni, ponieważ nikt nie chce wyrywać się przed szereg i w efekcie stracić klientów.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/cashless.pl/money.pl/DoS
REKLAMA