Deregulacja przepisów budowlanych ułatwi budowę mieszkań
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulującą prawo budowlane - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań.
2020-03-04, 12:30
Nowela przygotowana przez resort rozwoju ma uprościć procesy inwestycyjne. Zmiany dotyczą procedury uzyskiwania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych, sporządzania projektu budowlanego, samej decyzji pozwolenia na budowę, a także legalizacji, gdy to będzie możliwe samowoli budowlanych oraz uregulowania kwestii nielegalnego użytkowania obiektu.
Powiązany Artykuł
![shutterstock budownictwo model 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/bbfa4c74-af6e-4a98-869a-e1eb522f5d8e.jpg)
Program Mieszkanie Plus. Jest szansa na "nowe otwarcie"
Nowela wprowadza przepisy, które ułatwią przyłączanie nowych obiektów do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych wodociągowych i kanalizacyjnych. Znikną takie absurdy jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów itp.. Deregulacja pozwoli na szybkie "odblokowanie" procesu inwestycyjnego w budownictwie.
"Samowole" mają szansę na legalizację
Nowe prawo zakłada ułatwienie legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Powiązany Artykuł
![Osiedle, budownictwo Pixabay 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f41052b4-afc3-487a-8ba0-c723f6efb031.jpg)
Rząd chce wprowadzić przedawnienie dla samowoli budowlanych
Nowelizacja zakłada też, że z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę zwolnione będą między innymi instalacje gazowe wykonywane wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześc., urządzenia do melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1 tys. mkw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych.
REKLAMA
5 lat na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę
Ustawa zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.
Powiązany Artykuł
![shutterstock_pieniądze 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7e90c8cd-aff8-4949-a4fb-2f7ff56c2753.jpg)
Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej za m2? Ranking cen mieszkań NBP
Nowelizacja zakłada ponadto, że wzmocnione będzie bezpieczeństwo przy zmianie użytkowania lokali np. mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.
Ustawa wprowadzi także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
Powiązany Artykuł
![mieszkania bloki osiedle 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/cd62c6f4-e732-48a0-aa0b-a320d5e6a19f.jpg)
GUS: wzrost liczby oddanych mieszkań i sprzedaży detalicznej w styczniu
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA