Premier zaprosił opozycję na spotkanie ws. koronawirusa. Wiemy, kto zadeklarował chęć udziału

- Na spotkaniu u premiera Mateusza Morawieckiego ws. koronawirusa będą wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak oraz sekretarz generalny partii Marcin Kierwiński - poinformował w czwartek szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Wcześniej politycy PSL i Konfederacji zadeklarowali, że skorzystają z zaproszenia od szefa rządu. Reprezentanci Lewicy nie wykluczyli swojej obecności.

2020-03-05, 09:13

Premier zaprosił opozycję na spotkanie ws. koronawirusa. Wiemy, kto zadeklarował chęć udziału
Mateusz Morawiecki. Foto: KANCELARIA PREMIERA/PUBLIC DOMAIN

Posłuchaj

Premier spotka się z wojewodami i opozycją ws. koronawirusa. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek rano do liderów partii opozycyjnych zostaną wystosowane pisma z zaproszeniami do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym koronawirusa. Oprócz szefa rządu ma w nim uczestniczyć m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Nie żałuję poparcia tej ustawy"

O to zaproszenie był pytany w Radiu TOK FM szef PO Borys Budka. - Będzie pan Tomasz Siemoniak, były wicepremier, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji i sekretarz Marcin Kierwiński. Myślę, że to są osoby kompetentne, przede wszystkim pan Tomasz Siemoniak ma wielkie doświadczenie w zakresie zarządzania kryzysowego - powiedział Budka.

Według niego dobrze się stało, iż opozycja poparła w Sejmie specjalną ustawę przyjętą w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - Nie żałuję jej poparcia, ponieważ istotne jest, żeby poważne zagrożenia, które są przed nami, traktować w kategoriach państwowych. Wyraźnie deklarowaliśmy, że należy wprowadzić takie rozwiązania, które rządzącym dadzą możliwość szybkiego działania - podkreślił szef PO.

Zwrócił uwagę, że ustawę udało się w Sejmie poprawić na wniosek opozycji i wykreślić kontrowersyjne przepisy, m.in. o braku odpowiedzialności skarbu państwa za szkody powstałe w związku z jej obowiązywaniem. Teraz odpowiedzialność skarbu państwa "wynika wprost z kodeksu cywilnego" - zaznaczył polityk. Jak dodał, na wniosek opozycji do ustawy wpisano też "procedurę monitorującą".

REKLAMA

"Jesteśmy gotowi do współpracy"

Powiązany Artykuł

Premier Mateusz Morawiecki PAP 1200.jpg
Premier zaprosił liderów ugrupowań opozycyjnych na spotkanie w związku z koronawirusem

Przedstawiciele PSL i Konfederacji także zadeklarowali, że reprezentanci ich ugrupowań skorzystają z zaproszenia premiera.

- Odpowiedzialność za walkę z wirusem spoczywa głównie na rządzie, rolą opozycji jest nie przeszkadzać. Jeżeli premier i rząd uznaje, że opozycja jest w czymś potrzebna i pomocna, to oczywiście my jesteśmy gotowi do współpracy - zadeklarował poseł PSL Marek Sawicki.

Konfederacja skorzysta z zaproszenia

- Oczywiście skorzystamy z zaproszenia pana premiera - powiedział przewodniczący koła Jakub Kulesza. - Szkoda tylko, że takie zaproszenie nie zostało wystosowane, zanim zostaliśmy powiadomieni - dziesięć godzin przed posiedzeniem Sejmu - o projekcie specustawy ws. koronawirusa - dodał.

Powiązany Artykuł

PAP Mateusz Morawiecki 7 1200.jpg
"Apeluję, by nie szerzyć paniki i nie rozpowszechniać fake newsów". Premier ws. koronawirusa

"Muszę wiedzieć coś więcej"

Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski nie wykluczył udziału w spotkaniu, ale zastrzegł, że będzie mógł się wypowiedzieć, kiedy pozna szczegóły zaproszenia. - Muszę wiedzieć coś więcej - stwierdził.

Sejm w poniedziałek uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. W piątek ustawą ma się zająć Senat.

REKLAMA

Ustawa zakłada m.in., że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Łukasz Szumowski: po telekonsultacji możliwe będzie wystawienie zwolnienia

Zgodnie z ustawą, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę rano, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze, czuje się dobrze. To mężczyzna, który przyjechał z Niemiec. Osoby, które miały z nim kontakt, zostały poddane kwarantannie domowej.

REKLAMA

Jak zapobiegać zakażeniu? Jak zapobiegać zakażeniu?

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej