Tunezja: zamach w pobliżu ambasady USA. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Liczba śmiertelnych ofiar zamachu w stolicy Tunezji Tunisie wzrosła do dwóch. W szpitalu zmarł jeden z rannych policjantów.

2020-03-06, 14:23

Tunezja: zamach w pobliżu ambasady USA. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych
Tunezja: wybuch w Tunisie w pobliżu ambasady USA. Foto: Twitter/MirrorBreaking_

Powiązany Artykuł

tgv-wypadek-pap-1200.jpg
Francja: wykoleił się pociąg TGV. Kilkadziesiąt osób rannych

Zamachowiec zdetonował ładunek wybuchowy w pobliżu ambasady amerykańskiej. Rannych zostało pięciu funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

Jak twierdzą świadkowie, sprawca jadący skuterem zdetonował ładunek, przejeżdżając koło patrolu policji. Tunezyjskie władze poinformowały, że celem ataku była ambasada amerykańska. Lokalne Radio Mosaique podało, że jej ochrona została wzmocniona przez dodatkowych żołnierzy marines.

"Atak skazany na niepowodzenie"

Przedstawiciele amerykańskiej ambasady na oficjalnym Twitterze placówki wystosowali apel do ludzi o unikanie miejsca zamachu.

- Ten atak był skazany na niepowodzenie - powiedział funkcjonariusz policji. Zamachowiec próbował wjechać na teren placówki, która chroniona jest przez specjalne bariery. Policjanci udaremnili jednak atak, ale kilku z nich zostało rannych - przekazał cytowany przez AFP przedstawiciel policji.

REKLAMA

Oprócz tego uszkodzony został policyjny radiowóz, który stał kilka metrów od głównej bramy ambasady.

Według radia Mosaique w ataku, do którego na razie nikt się nie przyznał, mógł brać udział również drugi napastnik.

Najpoważniejszy atak w ostatnim czasie

Reuters zauważa, że był to najpoważniejszy atak w Tunezji od lata ubiegłego roku. Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) poinformowała, że stoi za trzema eksplozjami, do których doszło w Tunisie w lecie 2019 roku. Jedna z nich miała miejsce w pobliżu ambasady Francji, zginął wówczas policjant.

Kluczowy dla Tunezji sektor turystyki bardzo ucierpiał po zamachach terrorystycznych z 2015 roku na muzeum Bardo w Tunisie oraz na plażę hotelową w kurorcie Susa, w wyniku których zginęło kilkadziesiąt osób.

Dyplomaci, którzy współpracowali z tunezyjskimi władzami nad bezpieczeństwem, twierdzą, że w ostatnich latach stały się one bardziej skuteczne w zapobieganiu i reagowaniu na ataki bojowników.

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej