"Rozmowa na określony temat". Książka "Lis" Dubravki Ugrešić

2020-03-11, 22:37

"Rozmowa na określony temat". Książka "Lis" Dubravki Ugrešić
Okładka książki "Lis" Dubravki Ugrešić. Foto: Wydawnictwo Literackie

W audycji recenzje książek "Lis" Dubravki Ugrešić oraz "Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" Edgara Allana Poe.

Posłuchaj

"Posłowie" 11.03.2020
+
Dodaj do playlisty

"Lis" - Dubravka Ugrešić

- Jestem fanem Ugrešić, bo jej książki są inne, nie są typowymi esejami. Podoba mi się w nich to, że uchwycona jest tam specyfika czasów. Momentami można czuć się zagubionym, ale główne linie są miejscami, w których autorka skręca z określonych powodów. Ma też masę swoich przemyśleń. Bardzo lubię takie pisanie i chętnie wędruję poprzez ten miszmasz z autorką - stwierdził Piotr Gociek.

Powiązany Artykuł

michaił bułhakow wiki 1200.jpg
Michaił Bułhakow. "Nie dano mu rozwinąć skrzydeł"

- Moją wrażliwość uderzyło też spojrzenie na świat mediów społecznościowych czy na zmiany w literaturze. Zredukowanie tego, co jest sztuką do serii naklejek na regałach to jedna z bardziej bolesnych rzeczy, które dotknęły kulturę - dodał.

Łukasz Orbitowski uważa, że "ta książka i te pisarstwo kojarzą mi się z rozmową na określony temat. Trzymamy się go i nie schodzimy w prawo lub w lewo. Pisarka nie popada w nudę i chaos. To opowieść, która jest złożona z pięciu esejów, a każdy z nich ma wewnętrzną dramaturgię. Poruszone jest bardzo wiele tematów, ale stale przewija się również rozpad Jugosławii. Autorka żyje przeszłością kraju, którego już nie ma. Ze wszystkich rzeczy, które pisze, najpiękniejsze są drobne historyjki. Autorka to osoba, która żyje po części w światach, których już nie ma". 

"Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" - Edgar Allana Poe

- To historia, która mnie przekonała o tym, że Poe miał "radar" ustawiony w przyszłość. Jest to książka z ery, kiedy w pisarstwie wszystko było uporządkowane. Ta powieść ma otwarte zakończenie i której większa siła leży w podróży bohatera w świat kompletnie odklejony od rzeczywistości XIX w. Poe stał się wizjonerem czasów. To dla mnie zwiastun literatury z XX w., a ta pozycja mogłaby powstać wtedy. Kiedy groza budowana jest w czytelniku, informacje w pełni nabierają siły - mówił Piotr Gociek.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982–1984" Andrzeja Rozpłochowskiego

- Jest to powieść o wędrówce morskiej. Bohater pływa po morzach i oceanach i doświadcza niewiarygodnych przygód. Znamienne jest to, że Poe ciągle się myli, ale jest to coś więcej niż pomyłka. Literatura była wówczas "powieścią gadaną". Te pomyłki być może były częścią artystycznego zamysłu - ocenił Łukasz Orbitowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Posłowie"

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej