"Odroczcie klientom termin spłaty". Rekomendacja dla firm pożyczkowych

Instytucja pożyczkowa umożliwi odroczenie terminu spłaty pożyczki na uzasadniony i dostatecznie udokumentowany wniosek klienta - to jedno z działań rekomendowanych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych swoim członkom.

2020-03-17, 15:40

"Odroczcie klientom termin spłaty". Rekomendacja dla firm pożyczkowych
Po okresie zastoju rośnie zainteresowanie pożyczkami w instytucjach finansowych.Foto: fotogut/shutterstock.com

Jak poinformował Związek, organizacja przeprowadziła konsultacje oraz uzgodniła treść rekomendacji działań dla instytucji pożyczkowych wobec zagrożeń jakie niosą skutki pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Powiązany Artykuł

samochody parking 1200.jpg
Giganci zamykają fabryki w Europie. Decyzja Volkswagena, Airbusa i Renault

Związek zarekomendował stosowanie wobec klientów instytucji pożyczkowych bezpośrednio dotkniętych zdrowotnymi lub ekonomicznymi skutkami pandemii wirusa SARS-CoV-2 sześciu działań.

- Instytucja pożyczkowa umożliwi odroczenie terminu spłaty pożyczki, całości lub części jej raty, o niezbędny okres, stosowny do pierwotnego terminu kredytowania i sytuacji pożyczkobiorcy, na uzasadniony i dostatecznie udokumentowany wniosek klienta - czytamy.

Związek rekomenduje też, aby złożenie i rozpatrzenie wniosku o odroczenie spłaty odbywało się bezpłatnie. Trzecie zalecenie mówi, że instytucja pożyczkowa umożliwi złożenie wniosku, jego uzasadnienia i dokumentacji drogą elektroniczną w sposób odformalizowany. Ponadto instytucja pożyczkowa rozpatrzy wniosek i udzieli odpowiedzi niezwłocznie, w sposób uwzględniający sytuację wnioskodawcy oraz aktualne i dające się przewidzieć okoliczności gospodarcze.

- W przypadku utrzymania stanu epidemicznego po okresie odroczenia spłaty, instytcja pożyczkowa umożliwi wnioskowanie o odroczenie spłaty na niezmienionych zasadach" - czytamy w kolejnej rekomendacji.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Trzy duże banki z odsieczą dla kredytobiorców. Można zawiesić raty kredytu

W szóstej napisano, że podczas rozpatrzenia wniosku instytucja pożyczkowa kierować się będzie szczególnymi okolicznościami oraz zasadami etycznymi opisanymi w Kodeksie Odpowiedzialnego Pożyczania Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Zgodnie z komunikatem, PZIP chce, by wprowadzenie ustalonego mechanizmu nastąpiło w terminie do 7 dni od publikacji rekomendacji.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

zakupy sklep jedzenie żywność ceny 1200.jpg
UOKiK sprawdzi, czy sklepy sztucznie nie zawyżają cen. Chodzi o żywność i produkty higieniczne.

Wskazano na aktualizację modeli scoringowych i sposobu liczenia zdolności kredytowej uwzględniające ekonomiczne i społeczne skutki epidemii SARS-CoV-2; dostosowanie oferty poprzez uwzględnienie potrzeby zapewnienia płynności finansowej gospodarstw domowych i osób prowadzących działalność gospodarczą ponoszących przejściowe, negatywne skutki epidemii, takie jak zatory płatnicze lub opóźnienia w wypłatach wynagrodzeń.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Eksperci: nie można dopuścić do zaprzestania regulowania przez firmy płatności

Związek zaleca też swoim członkom modyfikację procedury upominawczej i windykacyjnej wobec osób bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii. Powinna ona uwzględniać ich sytuację i wprowadzenie możliwości odroczonej spłaty lub restrukturyzacji zadłużenia.

- Deklarujemy, że władze Związku, zrzeszone instytucje pożyczkowe i członkowie wspierający wyrażają gotowość do współdziałania w kształtowaniu i wdrażaniu dalszych procesów zmian systemowych, mających na celu zapewnienie ciągłości działania branży finansowej w Polsce i minimalizowanie negatywnych skutków epidemii dla odbiorców usług finansowych - zapewniono w komunikacie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ekspert: pandemia koronawirusa pokazała, że Europa nie jest samowystarczalna

Związek wyraził nadzieję, że ze względu na bezprecedensowe okoliczności, potrzebę pilnych działań i solidarność przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii, rekomendacje zostaną wdrożone również przez instytucje pożyczkowe prowadzące działalność gospodarczą poza PZIP.

PAP, PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze