"Proszę nie przeszkadzać". Orban strofuje szefową Rady Europy
Premier Węgier Viktor Orban napisał w liście do szefowej Rady Europy Marii Pejczinović Burić, że skoro nie może ona Węgrom pomóc w kryzysie, to niech przynajmniej nie przeszkadza. Była to reakcja na jej uwagi do projektu ustawy związanej z koronawirusem.
2020-03-26, 11:26
"Skoro nie jest Pani w stanie nam pomóc w obecnej sytuacji kryzysu, to proszę, żeby Pani przynajmniej powstrzymała się przed przeszkadzaniem nam w wysiłkach ochronnych" - napisał Orban w liście, który przytoczył w czwartek jego rzecznik Bertalan Havasi.
Powiązany Artykuł
![hungar 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/75feeec0-98e5-41c8-adf2-5785122d0a63.jpg)
"Wspólnota losów i zbieżność dążeń". Prezydent Andrzej Duda w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Poprosił też Pejczinović Burić, by przestudiowała tekst projektu złożonego w węgierskim parlamencie i sprawdziła podobne akty prawne innych państw.
List do Orbana
Burić wystosowała we wtorek list do Orbana, w którym napisała, że z uwagą śledzi rozwój wydarzeń na Węgrzech w nadzwyczajnej sytuacji pandemii.
REKLAMA
![Objawy choroby COVID-19 (PAP)](http://static.prsa.pl/images/363aae86-a3a9-4de7-a45a-6c3c6cf2045d.jpg)
Zaznaczyła m.in., że bezterminowy i pozbawiony kontroli stan zagrożenia nie gwarantuje poszanowania podstawowych zasad demokracji ani tego, by pilne działania ograniczające podstawowe prawa człowieka były proporcjonalne do zagrożenia, które mają zwalczać.
Stan zagrożenia
Powiązany Artykuł
![shutterstock transport tir 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/bd76c50a-a9d9-42b1-87a9-c55d916886ba.jpg)
Koronawirus a spór o tzw. pakiet mobilności. Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej
11 marca rząd Węgier wprowadził stan zagrożenia z powodu pandemii koronawirusa. 20 marca złożono w parlamencie projekt ustawy przedłużającej ten stan. Zapisano tam m.in., że rząd mógłby w czasie stanu zagrożenia zawieszać stosowanie niektórych ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej. Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie można by też organizować wyborów uzupełniających ani referendów.
W projekcie przewidziano też kary do 8 lat więzienia za złamanie zasad obowiązujących podczas stanu zagrożenia, jeśli będzie to skutkowało czyjąś śmiercią, oraz do 5 lat za rozgłaszanie nieprawdziwych faktów, które mogą obniżać skuteczność walki z koronawirusem.
REKLAMA
Na Węgrzech stwierdzono dotąd 261 przypadków zakażenia koronawirusem. Dziesięć osób zmarło, a 28 uznano za wyleczone.
fc
REKLAMA