"Tarcza antykryzysowa" na ratunek gospodarce. Minister rozwoju zapowiada pakiet ułatwień

W ramach "tarczy antykryzysowej" dajemy m.in. samorządom możliwość odroczenia poboru podatków od nieruchomości - zadeklarowała w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, przedstawiając pakiet rozwiązań mających przeciwdziałać skutkom pandemii koronawirusa.

2020-03-27, 14:40

"Tarcza antykryzysowa" na ratunek gospodarce. Minister rozwoju zapowiada pakiet ułatwień
Sejm zajmuje się projektami ustaw wchodzącymi w skład rządowego pakietu antykryzysowego, mającego przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa.
Jak podkreśliła szefowa resortu rozwoju, "ta ustawa zawiera szereg ułatwień biurokratycznych".

- Wiąże się choćby z wydłużaniem wielu terminów administracyjnych - wskazała. Chodzi, jak mówiła, np. o wydłużenie terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności czy o niezdolności do pracy.
- Przedłużamy w sposób automatyczny badania medycyny pracy - wyliczała minister.

Wydłużony ma być też okres ważności zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych.
- Dajemy także możliwość samorządom odroczenia poboru podatków od nieruchomości - poinformowała minister.
Dodała, że te podatki, których "czas zapada na kwiecień, maj i czerwiec, będą mogły być regulowane do końca września, po decyzji samorządów terytorialnych".
Jak wskazała szefowa resortu rozwoju, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pomocy de minimis. Jest to pomoc pożyczkowa, której gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Do tej pory BGK gwarantował pożyczkę do 60 proc. jej wysokości, my podniesiemy te gwarancje z 60 proc. do 80 proc i zwiększamy wolumen, z którego firma może skorzystać z 200 do 800 tys. euro - powiedziała minister.
Dodała, że dystrybutorem tych pożyczek są banki komercyjne, które znają ten mechanizm. - Już w przyszłym tygodniu będą dostępne na rynku - poinformowała.

Minister Emilewicz powiedziała również, że w Agencji Rezerw Materiałowych utworzony zostanie specjalny fundusz w wysokości 1,7 mld zł, z którego przez 15 miesięcy będą finansowane raty leasingowe dla firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa.
Minister Emilewicz dodała, że zostanie wprowadzona także możliwość utworzenia nowego funduszu, który zostanie dokapitalizowany kwotą 7 mld zł, którą Polski Fundusz Rozwoju będzie uruchamiał w sposób elastyczny.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej