Sakiewicz: z tej epidemii może przy okazji wyniknąć dużo dobrych rzeczy na przyszłość
- Ta epidemia i narastająca na całym świecie katastrofa gospodarcza pozostawią zmiany w naszej mentalności i naszym zachowaniu. Ale te zmiany w większości będą na lepsze - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Gościem audycji był również Łukasz Jankowski z Radia Wnet.
2020-03-31, 11:27
Posłuchaj
Liczba ofiar COVID-19 na świecie zbliża się do 38 tysięcy. Zakażonych jest ponad 786 tysięcy. Takie informacje podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja wciąż panuje we Włoszech, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych.
>>>[RELACJA] Blisko 38 tys. osób zmarło, 786 tys. zakażonych. Koronawirus na świecie
W Polsce liczba chorych we wtorek rano wzrosła o kolejnych 77 potwierdzonych przypadków. Łącznie bilans wzrósł do 2132 osób.
Powiązany Artykuł
77 nowych przypadków koronawirusa, łącznie 2132
- Ta epidemia i narastająca na całym świecie katastrofa gospodarcza pozostawią zmiany w naszej mentalności i naszym zachowaniu. Ale te zmiany w większości będą na lepsze - ludzie zaczną przykładać większą wagę do higieny (...), będą bardziej zwracali uwagę na zabezpieczenie osób starszych, które nie tylko w przypadku epidemii koronawirusa, ale też innych epidemii są dużo bardziej narażone - podkreślił Sakiewicz.
REKLAMA
Dodał, że z tego, co się dzieje, może wyniknąć przy okazji dużo dobrych rzeczy na przyszłość np. to, że musimy dbać o siebie dla wspólnego dobra.
- Człowiek nie może zachowywać się autystycznie i mówić, że "to moja sprawa, czy: ja się zakażę", bo to już nie jest moja sprawa, bo jeśli ja się zakażę, to mogę zakazić też innych. Musimy zwracać sobie uwagę i żyć jako wspólnota - tłumaczył redaktor.
Uśpiona czujność
Łukasz Jankowski przypomniał, że jeszcze w XIX w., gdy śmiertelne epidemie nawiedzały Europę stosunkowo często, mieszkańcy Warszawy trzymali na strychach domów trumny, przewidując, że śmierć może ich dotknąć niespodziewanie.
- Jako cywilizacja zachodnia zapomnieliśmy, że istnieją choroby. (...) Szczepionki i rozwój medycyny trochę uśpił naszą czujność - ocenił dziennikarz.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Łukasz Jankowski (Radio Wnet)
Data emisji: 31.03.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 10.11
Polskie Radio 24/st/IAR/PAP
REKLAMA