500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"
Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Jest to efekt ubiegłorocznej nowelizacji ustawy, która rozszerzyła program "Rodzina 500+". Dzięki tej decyzji rządu, popartej zgodą prezydenta Andrzeja Dudy, grupa dzieci objętych wsparciem zwiększyła się o ponad 3 miliony.
2020-05-12, 06:30
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą prawo do świadczenia mają wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny. Wnioski o wypłatę 500+ można składać już od 1 lipca ubiegłego roku drogą elektroniczną i tradycyjną, w urzędach gminy.
Szczególnie ten pierwszy sposób przypadł do gustu rodzicom, ponieważ w ciągu zaledwie dwóch tygodni wpłynęło ponad 2,1 mln wniosków.
Powiązany Artykuł
Prezydent: programy społeczne to nie rozdawnictwo, to inwestycje
To nie jałmużna
Nowelizację ustawy rozszerzającą program Rodzina 500+ na każde dziecko prezydent Andrzej Duda podpisał 16 maja 2019 roku.
- To nie jest żadna jałmużna. To jest udział państwa polskiego w wychowaniu dzieci - powiedział wówczas.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Marlena Maląg: mamy środki na 500+, trzynastą emeryturę i inne programy społeczne
Dzisiaj program 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń, ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci oraz stanowi inwestycję w rodzinę. Rozszerzona formuła Programu pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin.
Dodatkowe 3,2 mln dzieci
Przed wprowadzeniem zmian z 6,8 mln dzieci świadczenie 500+ wypłacane było dla 3,6 mln. Pozostałym rodzicom - z różnych względów - świadczenie nie przysługiwało. Oznacza to, że nowe 500+ objęło dodatkowo aż 3,2 mln dzieci.
Jak napisał wówczas portal strefabiznesu.pl: "Doczekali się wszyscy: średnio zamożni rodzice, którzy mając nawet relatywnie nieduże dochody – a koszty przy dzieciach zawsze są duże – nie spełniali kryterium dochodowego i na pierwsze dziecko pieniędzy nie dostawali. Samotne matki i samotni ojcowie bez klarownych relacji z partnerem, którym przepisy, niezależnie od dochodu, także nie dawały prawa do 500+ na dziecko. I tak by grupy kolejne można było mnożyć".
REKLAMA
Mówili, że się nie da
Temat świadczeń socjalnych bardzo często pojawia się w dyskusjach i komentarzach politycznych. Również prezydent Andrzej Duda jest o to pytany. Podczas spotkania z mieszkańcami Sochaczewa prezydent odniósł się w tym kontekście do kampanii prezydenckiej z 2015 r.
– Kiedy trwała poprzednia kampania wyborcza, wszędzie ode mnie żądano obniżenia wieku emerytalnego, to był podstawowy postulat. Oponenci polityczni mówili "tego nie da się zrobić". Miało się nie dać wypłacić 500+. Okazało się, że nie tylko dało się wypłacić 500+, ale można było jeszcze je zmienić tak, że każde dziecko w rodzinie te 500+ otrzymuje. Mimo że ci, którzy dzisiaj kandydują w wyborach prezydenckich, mówili, że się nie da – mówił Andrzej Duda.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/strefabiznesu.pl/regiony.tvp.pl/DoS/akg
REKLAMA
REKLAMA