Pożar wokół Czarnobyla. Rzecznik PAA: w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego
- Na terenie Polski nie występują izotopy promieniotwórcze pochodzące z pożaru na Ukrainie - poinformował w Polskim Radiu 24 Stanisław Janikowski, rzecznik prasowy prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
2020-04-18, 12:30
Posłuchaj
- Nie ma powodów do zmiany zachowań, nie ma konieczności zamykania okien - Stanisław Janikowski, rzecznik prasowy prezesa Państwowej Agencji Atomistyki uspokajał słuchaczy PR24.
Powiązany Artykuł
![1200_Kijów_dym_EN.jpg](http://static.prsa.pl/images/2c341139-4c83-4ceb-91ec-21a582f199e4.jpg)
Dym z Czarnobyla nad Kijowem. Poziom zanieczyszczenia najwyższy na świecie
"Informacje strony ukraińskiej są uspokajające"
- Na terenie Polski nie występują izotopy promieniotwórcze pochodzące z pożaru na Ukrainie. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest stabilna, jest stale przez nas monitorowana - dodał.
Gość PR24 tłumaczył w PR24 w jaki sposób wygląda monitorowanie sytuacji radiacyjnej na terenie Polski. Wyjaśnił, że strona polska otrzymuje m.in. informacje o tym, co dzieje się w okolicach Czarnobyla. - Sytuacja radiacyjna w Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia jest stabilna i nic nie wskazuje na to, żeby w z związku z pożarami w okolicach Czarnobyla występowało zagrożenie dla Polaków. Informacje strony ukraińskiej są uspokajające - informował Stanisław Janikowski.
REKLAMA
Stanisław Janikowski zachęcał osoby, które zaniepokojone są sytuacją w pobliżu Czarnobyla, do śledzenia komunikatów Państwowej Agencji Atomistyki, publikowanych na stronie internetowej, na profilu na Twitterze oraz przekazywanych mediom. - Rozumiemy, że to może powodować pewne obawy, związane chociażby ze wspomnieniami z czasów katastrofy w Czarnobylu. Monitorujemy sytuację i to co nam pozostaje - to uspokajać, że obecnie nic nie zagraża zdrowiu i życiu Polaków - powiedział rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki.
Pożar na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Od ponad 10 dni na terenach skażonych po katastrofie w elektrowni w 1986 roku trwają pożary lasów i łąk. Pożar został prawie całkowicie opanowany m.in. dzięki opadom deszczu. Pożar miał objąć 100 hektarów.
Państwowe Naukowo-Techniczne Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego informowało, że w ciągu ostatnich dni w Kijowie notowane jest nieznaczne podwyższenie koncentracji Cezu- 137, jednak nie są to, jak zaznaczono, wartości niebezpieczne dla zdrowia.
Powiązany Artykuł
Audycja:
Prowadzący: Michał Walczyk
REKLAMA
Gość: Stanisław Janikowski, rzecznik prasowy Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki
Data emisji: 18.04.2020
Godzina emisji: 11:35
PolskieRadio24/tb
REKLAMA
REKLAMA