"Przekładaniec Jachowicza". Rocznica powstania w getcie warszawskim
77 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Na temat tego zrywu oraz rocznicowych uroczystości, w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego oraz Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
2020-04-19, 20:00
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Walka o życie i ludzką godność". Naczelny Rabin Polski o powstaniu w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.
W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
Artur Hofman mówił m.in. o wydarzeniach towarzyszących rocznicy. - Warto zwrócić uwagę na wystawę "Co trzeci spośród nas". To ekspozycja wirtualna Muzeum Getta Warszawskiego. Oprócz tego będzie słuchowisko "Gdy powstało warszawskie getto" oraz teledysk ukazujący miejsca pamięci o bohaterach. Dziś pokazywaliśmy ubiegłoroczną rejestrację tego, co działo się pod pomnikiem – podkreślił gość PR24.
Powiązany Artykuł
Dźwięki syren i wirtualna akcja Żonkile. Warszawa oddała hołd powstańcom z getta
"Bardzo dobra współpraca z IPN"
REKLAMA
Albert Stankowski z kolei wspomniał o współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. - Nasza współpraca z IPN rozwija się bardzo dobrze. Instytut od 1998 roku jest depozytariuszem dokumentacji Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce – zaznaczył dyrektor muzeum.
- Chodzi o najważniejsze dokumenty, które dotyczą zbrodni popełnionych w czasie wojny, szczególnie na ludności żydowskiej. Bardzo istotny jest raport Jürgena Stroopa, który był dowodem przeciwko Hitlerowi – również zbrodni dokonanej na ludziach w getcie warszawskim - podkreślił Albert Stankowski.
- Przygotowaliśmy także informacje na stronie muzeum na temat udziału kobiet żydowskich w powstaniu. Ich rola, nie tylko w trakcie powstania, ale przez cały okres istnienia getta, była bardzo ważna - dodał.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja:
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: Albert Stankowski, Artur Hofman
Data emisji: 19.04.2020
Godzina emisji: 17.35
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA