Bieszczadzki gazociąg za unijne pieniądze. Sprawdź, gdzie popłynie gaz

W 72-kilometrowym gazociągu Hermanowice-Strachocina płynie już błękitne paliwo. Budowa gazociągu kosztowała około 350 milionów złotych, z czego ponad 146 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

2020-04-27, 11:00

Bieszczadzki gazociąg za unijne pieniądze. Sprawdź, gdzie popłynie gaz
Bezpośrednio po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, import gazu z Rosji do UE wzrósł o 40 proc. - podaje Polski Instytut Ekonomiczny.Foto: shutterstock/63ru78

- Mimo wyjątkowej sytuacji, jaka panuje w kraju w związku z koronawirusem, udało się zakończyć ważną inwestycję, która powstała dzięki wsparciu funduszy unijnych. Jesteśmy świadkami, jak podczas kwarantanny odradza się natura - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 


Powiązany Artykuł

satelita w kosmosie kosmos nasa ISS free shutter 1200.jpg
10 mln zł na technologie kosmiczne. Fundusze Europejskie pomogą w budowie polskich satelitów

- Aby ta tendencja się utrzymała, musimy inwestować w wydajne, opłacalne i czyste paliwo, jakim jest gaz – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Gazowy korytarz Północ-Południe  

Gazociąg znacznie zwiększy przepustowość systemu przesyłowego na południu Polski i zapewni swobodny dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla przemysłu, energetyki i mieszkańców. Inwestycja stanowi istotny element Korytarza Północ-Południe w Polsce Wschodniej.

Inwestycja objęła budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 72 kilometrów wraz z linią światłowodową, rozbudowę węzła rozdzielczo-pomiarowego w Hermanowicach, budowę pięciu zespołów zaporowo-upustowych oraz budowę Stacji Ochrony Katodowej.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

polska unia europejska 1200.jpg
550 mln złotych wynegocjowane z UE na walkę z pandemią

Nowa instalacja gazowa została włączona do istniejących gazociągów. Jest to pierwszy oddany do eksploatacji gazociąg w ramach Korytarza Północ-Południe na terenie Oddziału GAZ-SYSTEM w Tarnowie.

Gaz popłynie przez bieszczadzkie połoniny 

Projekt był wymagający pod względem technicznym, ponieważ gazociąg przebiega w trudnym terenie pasma górskiego Bieszczad. Podczas budowy wykonano łącznie 36 przekroczeń bezwykopowych pod przeszkodami terenowymi w tym pod Sanem.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw



 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej