Wiceprezes Poczty Polskiej: poradzimy sobie z dostarczeniem pakietów wyborczych
- W czasach pandemii Poczta Polska dostracza tygodniowo więcej przesyłek niż 30 mln., które należy doręczyć na wybory. Są w tym przesyłki specjalne, proces dostarczania jest dużo bardziej skomplikowany niż w przypadku pakietów wyborczych. Nie potrzebujemy dodatkowych pracowników, by poradzić sobie z tym procesem - zapewniał w Polskim Radiu 24 wiceprezes Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel.
2020-04-27, 11:12
Posłuchaj
Poczta Polska przygotowuje się do wyborów prezydenckich. Zgodnie ze z specustawą dostarczy m.in. pakiety wyborcze. - Składa się z karty do głosowania, oświadczenia wyborcy z instrukcją i dwóch kopert. Jesteśmy na etapie naboru do dwuosobowych zespołów, które będą dostarczą pakiety. Chcemy zachować pełną transparentność i mieć pewność, że wyborcy otrzymali właściwą ilość pakietów. Co do zasady w zespole będzie listonosz, który najlepiej zna swój rejon doręczeń. Druga osoba będzie odznaczać, że przesyłki dotarały pod konkretny adres, będzie to pracownik Poczty Polskiej - powiedział Grzegorz Kurdziel.
Podkreślił przy tym, że Poczta Polska jest największym pracodawcą w tej części Europy. - Nie będzie problemu ze stworzeniem zespołów. Potrzeba do tego ok. 40 tys. osób - dodał.
Powiązany Artykuł
"Newsweek" pisze o "posłańcach śmierci". Kaleta: jak prenumerujecie gazetę?
Bezpieczeństwo
Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że w czasach pandemii Poczta Polska dostracza tygodniowo więcej przesyłek niż 30 mln., które należy doręczyć na wybory. - Są w tym przesyłki specjalne, proces dostarczania jest dużo bardziej skomplikowany niż w przypadku pakietów wyborczych. Nie potrzebujemy dodatkowych pracowników, by poradzić sobie z tym procesem - tłumaczył wiceprezes Poczty Polskiej. Zapewnił również, że dostarczanie pakietów będzie bezpieczne dla pracowników Poczty oraz osób objętych kwarantanną.
REKLAMA
W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma po zasięgnięciu opinii PKW określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Goście: Grzegorz Kurdziel
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 10.50
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA